هنروتجربه:نیویورک تایمز در فهرست سالانه خود از برترین آثار سینمایی جهان، مستند «سرزمین عسل» را در رتبه نخست قرار داد.

«سرزمین عسل» که آن را می‌توان مهم‌ترین مستند سال دانست، اولین نمایش جهانی خود را در جشنواره فیلم ساندنس آمریکا آغاز کرد و توانست سه جایزه ویژه هیات داوران بخش مستند سینمای جهان، جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره و همچنین جایزه بهترین فیلمبرداری را از آن خود کند.

«سرزمین عسل» در اسکار ۲۰۲۰  نماینده سینمای مقدونیه شمالی در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی است و توانسته هم در این شاخه و هم شاخه بهترین مستند بلند اسکار به فهرست کوتاه دسامبر وارد شود.

مستند «سرزمین عسل» که طی سه سال توسط لیوبو استفانوف و تامارا کوتفسکا ساخته شده، درباره‌ زن میان‌سالی به نام خدیجه موراتووا است که به همراه مادر ۸۵ ساله‌ کم‌بینایش نظیفه در یک مزرعه کوچک و بدون برق در دهکده متروکی در کوهستان‌های مقدونیه زندگی می‌کند و به حرفه‌ زنبورداری و تهیه عسل ارگانیک اشتغال دارد اما داستان مبتنی بر مناقشه‌ فیلم زمانی آغاز می‌شود که مهمانان ناخوانده‌ای وارد این سرزمین می‌شوند و شادابی این زندگی را با روش‌های زنبورداری‌‎شان که توجه کمتری به طبیعت دارد، به مخاطره می‌اندازند.

فیلم‌برداری سکانس‌هاس داخلی «سرزمین عسل» توسط فجمی دآوت و سمیر لیوما اغلب با نور شمع انجام‌شده و فیلم‌سازان، صمیمیت مادر و دختر را به تصویر کشیده‌اند؛ رابطه‌ای که در آن عشق و علاقه به‌جای کلمات، از طریق نگهداری و مراقبت از همدیگر منتقل می‌شود.

نیویورک تایمر با قرار دادن مستند «سرزمین عسل» در جایگاه نخست بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۹، آن را فیلمی حماسی و یک تمثیل محیطی واقعی و در عین حال یک کمدی انتقادی تند درباره مشکلات دیرینه این کشور با همسایگان خود دانست.

در این فهرست و در رتبه‌های بعدی به ترتیب فیلم «سوغات» به کارگردانی ژوانا هاگ، «اَنگل» ساخته بونگ چون هو، «مرد ایرلندی» از مارتین اسکورسیزی، «داستان ازدواج» به کارگردانی نوآ بابمباک، «زنان کوچک» ساخته گرتا گرویگ، «پاترلو» ساخته مایک لی، مستند «لبه دموکراسی» از پترا کاستا، «روزی روزگاری در هالیوود» به کارگردانی کوئنتین تارانتینو و «آتلاتتیکس» ساخته وتی دیوپ قرار گرفته‌اند.

منبع:ایسنا

برچسب‌ها: