هنروتجربه: بنیاد سینمایی فارابی به منظور تسهیل در ارائه، ثبت و بررسی فیلم‌نامه‌های متقاضی خدمات یا مشارکت این بنیاد، سامانه‌ فیلمنامه‌ی فارابی را به صورت آزمایشی افتتاح کرد.

به گزارش  روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، بنیاد سینمایی فارابی در راستای سیاست شفاف‌سازی سازمان سینمایی کشور و به منظور تسهیل در ارائه، ثبت و بررسی فیلم‌نامه‌های متقاضی خدمات یا مشارکت این بنیاد، سامانه‌ فیلم‌نامه‌ فارابی را به صورت آزمایشی افتتاح کرد.

این سامانه به منظور تسهیل و تنظیم روند ارائه و بررسی طرح و فیلم‌نامه و صیانت از حقوق پدیدآورندگان، پیاده‌سازی شده و معاونت فرهنگی بنیاد از این پس، فقط از طریق این سامانه به نشانی fcfscriptdepartment.ir طرح و فیلم‌نامه دریافت خواهد کرد. دسترسی به سامانه‏‌ فیلم‌نامه‏‌ فارابی، از طریق سایت بنیاد فارابی نیز امکان‌پذیر است.

نسخه آزمایشی این سامانه در حال حاضر آماده بهره‌برداری است و متقاضیان می‌توانند پس از ثبت نام، اعتبارسنجی و دریافت اطلاعات کاربری، به سامانه‏‌ فیلم‌نامه‏‌ فارابی دسترسی پیدا کرده و نسبت به ثبت طرح و فیلم‌نامه‌ مورد نظر اقدام کنند.

این سامانه خدماتی هم‌چون امکان ارسال طرح و فیلم‌نامه به صورت استاندارد و بدون نیاز به تهیه نسخه پرینت شده و مراجعه حضوری به فارابی را فراهم می‌کند. برای ثبت یک طرح یا فیلم‌نامه در این سامانه، تهیه و ارسال خط داستانی (در ۲ سطر)، خلاصه فشرده فیلم‌نامه یا سیناپس (در ۱ صفحه)، طرح یا خلاصه داستان فیلمنامه (در ۴ صفحه)، و سایر اطلاعات مرتبط، ضروری است و کیفیت تهیه این اقلام، برداشت‌ها را به منظور ارائه دهنده نزدیک‌تر و روند بررسی و پاسخگویی را سریع‌تر خواهد کرد.

بر اساس شیوه‌‌نامه حمایت‌های بنیاد، فیلم‌نامه‌های تهیه‌کنندگان متقاضی حمایت که دارای پروانه ساخت سینمایی باشند، در اولویت بررسی آثار دریافتی خواهند بود و نتیجه بررسی فیلم‌نامه‌های دارای پروانه ساخت، حداکثر ظرف مدت یک ماه به تهیه‌کننده، اعلام خواهد شد.

چنانچه تهیه‌کننده‌ای متقاضی بررسی حمایت از فیلم‌نامه‌ای باشد که هنوز پروانه ساخت آن را دریافت نکرده است؛ بنیاد، خلاصه فشرده فیلم‌نامه یا سیناپس (در ۱ صفحه) و طرح فیلمنامه (در ۴ صفحه) را بررسی و نظر مشورتی خود را اعلام خواهد کرد. همچنین اگر افرادی غیر از تهیه‌کنند‌گان حرفه‌ای سینما مایل باشند طرح یا فیلم‌نامه‌ای را برمبنای اولویت‌های اعلام شده در شیوه‌‌نامه حمایت‌های بنیاد، پیشنهاد نمایند، می‌توانند خلاصه فشرده و طرح فیلم‌نامه خود را از طریق سامانه فیلم‌نامه‏‌ فارابی برای بنیاد ارسال نمایند. بررسی فیلم‌نامه‌های فاقد پروانه ساخت، صرفاً جنبه مشورتی دارد.

مرجع تصمیم‌ و تشخیصِ حمایت یا عدم حمایت و میزان و نحوه حمایت از تولید فیلم‌نامه‌هایی که دارای پروانه ساخت باشند و موافقت شوراهای تخصصی بنیاد را اخذ کرده باشند، کمیسیونِ فرهنگی هنری بنیاد سینمایی فارابی است.

مطابق با سیاست‌های سازمان سینمایی و نیازهای فرهنگی و اجتماعی، حمایت‌های بنیاد به طور کلی، معطوف به آثاری با فضا و رویکردهای امیدآفرین و اخلاق‌گرا خواهد بود. همچنین حمایت از فیلم‌نامه‌ها و فیلم‌های تجربی و دارای مخاطب خاص و نیز آثار پویانمایی، در حوزه مأموریت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی قرار دارد.