هنروتجربه:شهادت سردار سلیمانی واکنش سینماگران را به دنبال داشت.

ابراهیم حاتمی‌کیا در پی شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط تروریست‌های آمریکایی پیامی را منتشر کرد.

این کارگردان سینما نوشته است:« بارها با عطش او را در آغوش کشیدم و وقت جدایی خودم را تشنه‌تر دیدم.راستی چه خلعتی جز شهادت برای او زیبنده بود، ولی از محضر شهدا اجازه می‌خواهم بگویم، حاج قاسم سلیمانی نامی است که هر پیشوند و پسوندی در کنار نامش اضافه جلوه می‌کند. حاج قاسم سلیمانی یعنی همه این القاب.یادش جاودانه باد».

ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در حساب توییتر خود درباره شهادت سردار سلیمانی نوشت:«‏شهادت هنر مردان خداست. جرمش نابود کردن داعش در سوریه و عراق بود که برای امریکا خیلی گران تمام شد.»

محمدحسین مهدویان کارگردان آثاری چون«ایستاده در غبار» و « ماجرای نیمروز» هم نوشته‌است:«در عالم رازی هست که جز به بهای خون فاش نمی‌شود».

مجتبی فرآورده، تهیه‌کننده فیلم سینمایی «۲۳نفر» به کارگردانی مهدی جعفری که فیلم‌برداری آن سال گذشته با حضور سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی کلید خورده بود، درباره دغدغه‌های فرهنگی و هنری سردار سلیمانی به خبرگزاری مهر گفت:«معمول این است که مردان بزرگ را نمی‌توان با تمام ابعاد وجودی‌شان شناخت. درباره سردار سلیمانی هم فکر می‌کنم هر کسی، بخش اندکی از خصوصیات این مرد بزرگ را دریافته است. سردار سلیمانی تنها به‌عنوان یک فرمانده نظامی مطرح نبود، او یک جامعه‌شناس بود، یک مرد اهل فکر بود، مستند به تصاویری که بارها از ایشان دیدیم و یا نقل قول کسانی که ارتباط نزدیک‌تری داشتند، ایشان اهل مطالعه بود، رمان‌های روز دنیا را می‌خواند، با ادبیات روز دنیا سروکار داشت. کسی بود که جدای از اینکه از منبع غنی تفکر شیعه تغذیه می‌کرد، با دیگر افکار هم آشنایی کامل داشت.آنچه برای ما به یادگار ماند،‌ افتخار بزرگی بود که در زمان آغاز فیلم‌برداری فیلم ۲۳ نفر نصیب‌مان شد و این فیلم با حضور ایشان کلید خورد. مناسبتش هم این بود که بچه‌هایی که قرار بود فیلم روایت سرگذشت آن‌ها باشد، در زمان جنگ فرمانده‌شان همین حاج قاسم بود و او بود که اجازه حضور این نوجوانان در میدان جنگ را نمی‌داد و هریک به لطایف‌الحیلی توانستند خود را به میدان جنگ برسانند».

 مجید مجیدی هم  در پیامی شهادت سردار قاسم سلیمانی را تسلیت گفت«شهادت شجاعانه  سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی و رجعت روح والایشان به درگاه ابدیت را تبریک و تسلیت عرض می‌نمایم. به راستی در این وانفسا زیبنده‌ترین لباسی که بر تن ایشان می‌توانست مزین شود و قامت بگیرد، لباس زیبای شهادت بود. یادش گرامی و نامش بلند باد که در سرتاسر عمر پربرکتشان همواره ضربان قلبش برای ایجاد امنیت در کشور پهناور ایران اسلامی تپید و مانند سربازی بی ادعا ذره ای از هدف متعالی اش پا پس نکشید.بدون شک خون مطهر ایشان پایمال نمی‌شود و از برکت این عروج، فانوس پر فروغی روشن می‌شود که تاثیر چشمگیری خواهد داشت بر قدرت یافتن و شکوفایی ایران اسلامی».
علاوه براین سینماگران دیگری هم چون مریلا زارعی، امین زندگانی، محسن محسنی‌نسب،کارن همایون‌فر و….نسبت به شهادت سردار سلیمانی واکنش نشان دادند و یاد آن شهید عالی‌قدر را گرامی داشتند.