هنروتجربه: فیلم‌های هالیوودی یک سال ناموفق تاریخی را در گیشه سینماهای چین پشت سر گذاشتند و در فهرست ده فیلم پرفروش سینماهای چین، فقط دو فیلم آمریکایی دیده می‌شوند.

«انتقام‌جویان: پایان بازی» و «سریع و سرسام‌آور تقدیم می‌کند: هابس و شا» به‌ترتیب در رتبه‌های سوم و دهم از فهرست ده فیلم برتر گیشه چین قرار گرفته‌اند. علاوه بر این، حالا نُه فیلم از فهرست ده‌تایی پرفروش‌ترین‌های تاریخ سینمای چین،بومی هستند؛ و چهار فیلم از سال ۲۰۱۹ به این فهرست راه پیدا کردند. «انتقام‌جویان: پایان بازی» تنها فیلم خارجی است که در این فهرست باقی مانده است.

گیشه چین بدون هالیوود هم به رشد خود ادامه داده و با افزایش پنج‌وچهاردهم درصدی عایدی‌اش به رکورد تازه نه میلیارد و دویست میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ رسیده است. البته این میزان در قیاس با سال ۲۰۱۸ و افزایش نه‌درصدی درآمد سالانه گیشه، رشد آهسته‌تری به شمار می‌رود. در پایان سال ۲۰۱۹ تعداد سالن‌های سینمای چین هم با افزایش ۹۷۰۸ پرده سینما، به ۶۹۷۸۷ سالن رسید؛ که تعداد فروش بلیت‌ها را به رقم یک میلیارد و هفتصد میلیون رساند.

انیمیشن «نی ژا» / Ne Zha به نویسندگی و کارگردانی جیائوزی و فیلم علمی‌خیالی «زمین سرگردان» / The Wandering Earth به کارگردانی فرانت گو، دو فیلم چینی‌ای هستند که به‌ترتیب در رتبه‌های اول و دوم فهرست ده فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ سینماهای چین قرار گرفته‌اند.

  • ورایتی