هنر و تجربه: دیکنز امسال در سی‌وچهارمین جوایز انجمن فیلم‌برداران رقیب فِدون پاپامیکاییل (فورد علیه فراری)، رودریگو پریتو (مرد ایرلندی)، رابرت ریچاردسن (روزی روزگاری در هالیوود) و لورنس شِر (جوکر) است.

مراسم انجمن فیلم‌برداران ۲۵ ژانویه (پنجم بهمن) برگزار می‌شود و جایزه اسپات‌لایت آثار مستقل هم به یکی از سه نامزد زیر می‌رسد که اولین نامزدی‌شان در این جوایز را تجربه می‌کنند: یارین بلاشکه (فانوس دریایی)، ناتاشا برایر (پسر عسلی) و جاسپر وولف (میمون‌ها).

نامزدی پنج فیلم‌بردار اصلی، خالی از شگفتی است چون همگی هر سال از جدی‌ترین رقبای اسکار هستند. دیکنز که بالاخره اولین تندیس طلایی خود را بعد از چهارده نامزدی برای «بلید رانر ۲۰۴۹» برنده شد، امسال هم با فیلم‌برداری تریلر جنگ جهانی اول «۱۹۱۷» پیشگام است؛ فیلمی که به‌گونه‌ای کار شده است که ماجراهایش گویی در یک برداشت طولانی روی می‌دهند و برشی در کار نیست (البته که لی اسمیت تدوینگر فیلم است). دیکنز پیش از این چهار بار برای فیلم‌های «رستگاری در شاوشنک»، «مردی که آن‌جا نبود»، «اسکای‌فال» و «بلید رانر ۲۰۴۹» برنده جایزه انجمن فیلم‌برداران شده است و این شانزدهمین نامزدی او در این جوایز است.

رابرت ریچاردسن که پیش از این سه بار برای «هیوگو»، «هوانورد» و «جی‌اف‌کی» برنده تندیس طلایی اسکار شده، یازدهمین نامزدی‌اش است و پاپامیکاییل و پریتو سومین نامزدی‌شان. در این میان، لورنس شر نخستین نامزدی‌اش را تجربه می‌کند.

  • ایندی‌وایر