هنروتجربه: مراسم تشییع پیکر شهلا ریاحی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون صبح امروز یکشنبه ۱۵ دی ماه در تالار وحدت برگزار شد.

در این مراسم جمعی از هنرمندان حضور داشتند و تعدادی نیز از این بازیگر پشی‌کسوت گفتند و خاطراه‌های او را مرور کردند.

در ابتدای مراسم کامران ملکی متنی را در وصف سینمای ایران و هنرمندان خواند و عنوان کرد:« امروز با خاطره‌های شیرین، مهربانی‌ها و لبخندهای یک هنرمند وداع می کنیم. قرار نیست اثرات ماندگار او را فراموش کنیم تا زمانی که سینما و تئاتر ایشان نفس می‌کشد».

فاطمه معتمدآریا رییس انجمن بازیگران سینما، ضمن تشکر از کسانی که تلاش کردند این مراسم برپا شود،ریاحی را  انسانی شریف و خوش سیما توصیف کرد و از  و از پوری بنایی خواست تا خاطراتی از همراهی با این بازیگر بگوید.

در ادامه مراسم کامران قدکچیان با بیان این‌که «این بانوی عزیز ۷۰ سال عضو خانواده ما بود» گفت:« آدم‌ها همه یک جور به دنیا می آیند اما یک جور از دنیا نمی روند. توشه‌ای که از خود بجا می‌گذارند راز ماندگاری آن‌ها است. ایشان غیر از اولین بانوی کارگردان سینما اولین بانویی بودند که روی صحنه تئاتر رفتند و با اخلاق زندگی کردند و بعد پا به عرصه سینما گذاشتند. من افتخارم این است که شهلا ریاحی خاله من بوده است».

محمد متوسلانی هم شهلا ریاحی را بانوی اخلاق و الگوی حرفه‌ای و اثرگذار بر تئاتر و سینما نامید و تاکید داشت:« فکر می‌کنم زندگی شهلا ریاحی باید مکتوب شود و به تصویر دربیاید. امیدوارم دوستانی که برای هنر این مملکت زحمت کشیده‌اند، اجرشان  ضایع نشود».

ایرج راد رییس شورای عالی خانه هنرمندان و رییس هیات مدیره خانه تئاتر نیز چند کلامی درباره ریاحی گفت:«خانم شهلا ریاحی حق بزرگی بر گردن کسانی دارد که در عرصه هنرهای نمایشی کار می کنند. نام ایشان جاودان و ماندگار خواهد بود. کسانی که امروز در هنرهای نمایشی کار می کنند باید سپاسگزار شهلا ریاحی باشند که راه را برای آن‌ها در سخت‌ترین شرایط فراهم کرد و آن‌ها باید ادامه دهنده این راه باشند. ریاحی با کارهای ارجمند و ارزشمند خود در تاریخ هنرهای نمایشی این مملکت ماندگار است و فراموش نمی‌شود. جوانان امروز که در هنرهای نمایشی مشغول هستند باید از ایشان سپاسگزار باشند».

در ادامه مراسم خانواده شهلا ریاحی از این هنرمند گفتند.

سخنران پایانی این مراسم منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما بود.او در ابتدای صحبتش از فرزند شهلا ریاحی و زحماتی که برای مادرش کشید،تشکر کرد و یادآور شد:«یادتان باشد که امروز نه آغاز جهان و نه انجام جهان است. امروز خانم ریاحی برای باز کردن راه هنرمندان به خصوص هنرمندان زن زحمت کشیدند. همین یک بهانه برای احترام گذاشتن به شهلا ریاحی برای ما واجب است».

 

برچسب‌ها: