هنروتجربه:کارگردان انیمیشن «روباه» درباره وضعیت انیمیشن عنوان کرد که به خاطر وابستگی به پول محصولات تک بعدی داریم.

صادق جوادی، انیماتور و کارگردان انیمیشن «روباه» به خبرگزاری صبا درباره اکران و حضور جشنواره‌ای این انیمیشن گفت:«عمر جشنواره «روباه» تمام شده است و آخرین اتفاق داخلی آن هم که اکران در گروه هنروتجربه بود که اول دی ماه تمام شد».

او درباره وضعیت انیمیشن ایران گفت:«بخش گردش مالی انیمیشن خوب نیست. در صورتی که انیمیشن می‌تواند در مدت زمان کوتاه بسیار سودآور باشد. از نظر نیروی انسانی شرایط خیلی خوبی داریم و آدم‌های مستعدی در این حوزه داریم که هر سال بیشتر هم می‌شوند».

کارگردان «روباه» با اشاره به اینکه با تغییر یک مدیر یا سیاست جدید همه چیز از بین می‌رود، ادامه داد:«بدون اغراق و با تجربه ۲۰ ساله در این حوزه می‌گویم که انیمیشن به راحتی می‌تواند روی پای خودش بایستد و حتی بدون بودجه‌های خاص هم سودآور باشد به شرطی که ارتباط مالی داشته باشد که متاسفانه این بزرگ‌ترین سدی است که ما با آن مواجه می‌شویم».

او با اشاره به تولید بسیاری از انیمیشن‌های خارجی توسط انیماتورهای ایرانی گفت:«یک اتفاق برخورنده که به واسطه شرایط سیاسی اتفاق افتاده این است که در کارهای تجاری اجازه نداریم اسم خودمان را در تیتراژ بنویسیم و باید از اسم مستعار استفاده کنیم. همین چندی پیش سریالی بود که گفتند اسم را عوض می‌کنیم و این دیگر محصول ایران نمی‌شود. البته که خیلی‌ها زیر بار چنین چیزی نمی‌روند».

جوادی با بیان اینکه انیمیشن نسبت به فیلم سینمایی بین‌المللی‌تر است و خیلی از محدودیت‌ها را ندارد، افزود:«با توجه به همین امکانات کم هم می‌توانیم در جشنواره‌های مختلف رقابت کنیم اما در حال حاضر در یک چرخه باطل گرفتار شده‌ایم. وقتی با بودجه داخلی و دولتی کار تولید انجام دهید طبیعتا جایی که بودجه را می‌دهد اِعمال نظر می‌کند و کارها یکبار مصرف و فقط برای تلویزیون خودمان تولید می‌شود. در صورتی که انیمیشن‌های جهانی در شبکه‌های مختلف و در کشورهای مختلف منتشر می‌شوند اما در اینجا به خاطر وابستگی به پول، محصولات تک بعدی داریم و وقتی می‌خواهند کارها را هم برای خارج از کشور بخرند اسم‌ها را باید تغییر داد».

او درباره نحوه حمایت ارگان‌ها عنوان کرد:«هرچه کمتر توجه کنند بیشتر رشد می‌کنیم. چون توجه مالی بدون انتظار اتفاق نمی‌افتد و منطقی هم هست که وقتی ارگانی حمایت مالی می‌کند انتظاراتش را هم دارد. در ایران شبکه خصوصی نداریم. اگر قرار است حمایتی بشود دولت حمایتش را در این مسیر انجام بدهد و ما خودمان در دل آن درآمد کسب می‌کنیم».

جوادی درباره تاثیر تلویزیون بر شناخت درست از جایگاه انیمیشن ایران اظهار کرد:«خوشبختانه یا متاسفانه هم به لحاظ کیفی و هم کمی فقط شبکه پویا را می‌بینند. کارهای این شبکه اغلب برای کودک ساخته می‌شود و صرفا برای سرگرمی است. در صورتی که صد در صد این حوزه و کار برای گروه کودک و نوجوان به این شکل نیست. ما علاوه‌بر دیدن این آثار از مشکلات و مسایل پشت پرده هم خبر داریم و می‌دانیم که توانایی افراد بیشتر از آن است که دیده می‌شود اما همه از این مشکلات خبر ندارند. چرا باید فیلم «آخرین داستان» اشکان رهگذر ۱۰ سال طول بکشد؟ متاسفانه این‌ها چیزهایی است که دیده نمی‌شود و ما فقط نتیجه محور هستیم. تاوان می‌دهیم و درس نمی‌گیریم و کار را از زیربنا درست نمی‌کنیم».

او در ادامه نسبت به بازنگری رفتار مسئولان اشاره کرد:«باید مسئولان یک بازنگری نسبت به تصمیمات خود داشته باشند تا ببینند که چه چیزی کاشتند که اکنون باید آن‌ها را برداشت کنیم. اتفاق‌های درخشانی مثل «آخرین داستان» اشکان رهگذر یا کار بهروز یغماییان بذرشان را این‌ها نکاشتند اما میوه آن را دارند برداشت می‌کنند و متاسفانه حاضر نیستند کار زیربنایی و آینده‌دار انجام بدهند».

برچسب‌ها: