هنروتجربه:هفتاد و هفتمین دوره جوایز سالانه گلدن گلوب در شرایطی برگزار شد که برخی برگزیدگان انتقادات خود را از اقدامات جنگ‌طلبانه ترامپ علیه ایران  عنوان کردند.

هفتاد و هفتمین دوره جوایز سالانه گلدن گلوب طی مراسمی برگزیدگان این دوره را اعلام کرد.فیلم‌های «۱۹۱۷» به کارگردانی سام مندس و «روزی روزگاری در هالیوود» ساخته کوئینتین  تارانتینو بیشترین موفقیت را در جوایز گلدن گلوب ۲۰۲۰ کسب کردند.

 فیلم جنگی «۱۹۱۷» به کارگردانی سام مندس جوایز بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی و«روزی روزگاری در هالیوود» تارانتینو سه جایزه بهترین فیلم موزیکال یا کمدی، بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر مرد مکمل برای برد پیت را دریافت کردند.

 فیلم جنجالی «جوکر» هم برنده دو جایزه بهترین بازیگر مرد درام برای واکین فینیکس و بهترین موسیقی برای هیلدور گودنادوتیر شد و در این میان فیلم مورد توجه این روزها«انگل» هم جایزه بهترین فیلم خارجی‌‌زبان را دریافت کرد.

و شاید بدشانس‌ترین فیلم این دوره از جوایز گلدن گلوب «ایرلندی» ساخته مارتین اسکورسیزی بود که با وجود نامزدی در پنج رشته گلدن گلوب، هیچ جایزه‌ای نگرفت.

انتقادات برندگان از سیاست‌های ترامپ
گلدن گلوب ۲۰۲۰ فرصتی را فراهم کرد تا برخی از برندگان بتوانند انتقادات صریح خود را از سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا بیا کنند. پاتریشیا آرکت که برای «اکت» جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن مکمل سریال، سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی را دریافت کرد، گفت:« از این که امشب اینجا هستم و این جایزه را می‌گیرم، سپاسگزارم، اما در عین حال، امشب، پنجم ژانویه ۲۰۲۰ است، ما نباید در کتاب‌های تاریخ به این شب برگردیم. ما کشور را در آستانه جنگ می‌بینیم، ایالات متحده را. یک رئیس‌جمهور در یک توئیت تهدیدآمیز ۵۲ سایت شامل سایت‌های فرهنگی را تهدید به بمباران می‌کند؛ مردان جوان در دنیا سفر می‌کنند و جان خود را به خطر می‌اندازند؛ مردم نمی‌دانند آیا قرار است بمب‌ها روی سر فرزندانشان فرود بیاید. و در عین حال سرزمین استرالیا این روزها در آتش می‌سوزد».

به جز این بازیگر چهره‌هایی چون لورا درن، رامی یوسف، میشل ویلیامز، فیبی والر-بریج و واکین فینیکس نیز در سخنرانی‌های خود پس از دریافت جایزه، مستقیم یا غیرمستقیم به مسائلی چون تغییرات آب و هوایی، حقوق زنان و… اشاره کردند.

در این دوره از جوایز گلدن گلوب،انجمن مطبوعات خارجی هالیوود جایزه سسیل بی. دمیل به تام هنکس به خاطر خدمات چشمگیرش به دنیای سرگرمی تعلق گرفت هنکس تا پیش از این هشت جایزه گلدن گلوب دریافت کرده و ۱۵ بار نامزد دریافت این جایزه بوده است.

برندگان بخش سینمایی هفتاد و هفتمین دوره جوایز سالانه گلدن گلوب
بهترین فیلم درام: «۱۹۱۷»

بهترین فیلم موزیکال یا کمدی: «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین کارگردان: سام مندس،«۱۹۱۷»

بهترین بازیگر مرد درام: واکین فینیکس، «جوکر»

بهترین بازیگر زن درام: رنی زلوگر «جودی»

بهترین بازیگر مرد موزیکال یا کمدی: تارون اجرتن، «راکت‌من»

بهترین بازیگر زن موزیکال یا کمدی: آکوافینا، «خداحافظی»

بهترین بازیگر مرد مکمل: برد پیت، «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین بازیگر زن مکمل: لورا درن، «داستان ازدواج»

بهترین فیلم‌نامه: «روزی روزگاری در هالیوود» کوئنتین تارانتینو

بهترین موسیقی: «جوکر» هیلدور گودنادوتیر

بهترین ترانه: «دوباره خودم را دوست خواهم داشت» التون جان از فیلم «راکت‌من»

بهترین فیلم انیمیشن: «حلقه گمشده»

بهترین فیلم خارجی‌‌زبان: «انگل» بونگ جون هو