هنر و تجربه: مراسم گلدن گلوب یکشنبه شب برپا شد و بر خلاف انتظارها شبی غافلگیرکننده رقم خورد که بازندگان اصلی آن نتفلیکس (با هفده نامزدی و یک جایزه) و «مرد ایرلندی» (با پنج نامزدی و بدون جایزه) بودند.

اما وقتی نام آهنگ‌ساز «جوکر»، هیلدور گودنادوتیر (شاگرد خلف یوهان یوهانسون فقید که امسال با موسیقی «چرنوبیل» هم درخشید) به عنوان برنده جایزه گلدن گلوب بهترین موسیقی متن اعلام شد، یک اتفاق تاریخی هم روی داد که فراتر از تم‌های موسیقی مسحورکننده‌اش رفت. او که واقعاً زبانش بند آمده بود، جمله ناتمام خود را چنین جمع‌وجور کرد: «این حقیقتاً… زبانم بند آمده.»

این نوازنده ویولن‌سل و آهنگ‌ساز ایسلندی دومین زنی بود که در این رشته برنده جایزه شد و نخستین زنی که این جایزه را به‌تنهایی برنده شد (جایزه‌ای که از سال ۱۹۴۷ اهدا می‌شود). پیش از او، آهنگ‌ساز استرالیایی لیسا جرارد به طور مشترک با هانس زیمر برای ساخت موسیقی متن «گلادیاتور» (ریدلی اسکات، ۲۰۰۰) این جایزه را برنده شده بود.

دیگر رقبای گودنادوتیر این‌ها بودند: رندی نیومن (داستان ازدواج)، الکساندر دسپلات (زنان کوچک)، توماس نیومن (۱۹۱۷) و دنیل پِمبِرتِن (بروکلین بی‌مادر). «جوکر» (تاد فیلیپس) چهار نامزدی داشت که تندیس بهترین بازیگر مرد نقش اصلی هم به واکین فینیکس برای این فیلم رسید.

  • ددلاین