هنروتجربه:در میان فیلم‌های بخش سودای سیمرغ سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر در کنار اسامی کارگردان‌هایی چون مسعود کیمیایی،ابراهیم حاتمی‌کیا،مجید مجیدی و محمدحسین مهدویان، آثار و اسامی کنجکاوی‌برانگیز کم نیستند و البته فیلم‌هایی که کارگردان‌های آن‌ها برای اولین بار در این بخش از جشنواره فرصت حضور پیدا کرده‌اند. در این میان تعدادی از کارگردان‌ها به جز سابقه حضور در سینمای هنروتجربه، فیلم‌های‌شان با سینمای هنری و تجربی قرابت دارد که می‌توان از میان آن‌ها به مجید برزگر، مرتضی فرشباف، بهتاش صناعی‌ها، بهنام بهزادی، نوید محمودی، نیکی کریمی و کیوان علی محمدی اشاره کرد. نمایندگان بخش نگاه نو هم که آثارشان به بخش سودای سیمرغ راه یافته همچون محمد کارت و برادران ارک و بهرنگ دزفولی‌زاده( از آثار رزرو بخش سودای سیمرغ) هم به جز آن که آثار پیشین‌شان در گروه هنروتجربه اکران شده،در زمره سینماگران تجربه‌گرا محسوب می‌شوند. البته امسال چهار فیلم از بخش نگاه نو به بخش مسابقه را یافته که فیلم‌های« آن شب» (کوروش آهاری) و «روز صفر» (سعید ملکان) از جمله آن‌ها هستند. در گزارش پیش‌رو نگاهی داریم به کارگردان‌ها و فیلم‌های تجربه‌گرا و به قولی هنروتجربه‌ای بخش سودای سیمرغ. البته با این توضیح که  فیلم‌های مشترک نگاه نو در گزارشی دیگر معرفی می‌شوند.

 

«ابر بارانش گرفته»،مجید برزگر و حضور پررنگ هنروتجربه‌ای ها

مجید برزگر در این دوره هم به عنوان کارگردان و هم به عنوان تهیه‌کننده در دو بخش سودای سیمرغ و نگاه نو جشنواره فیلم فجر حضور دارد. فیلم «دشمنان» اولین ساخته علی درخشنده به تهیه‌کنندگی برزگر در بخش نگاه نو جشنواره امسال به نمایش در می‌آید و «ابربارانش گرفته» هم در سودای سیمرغ. برزگر پیش از این با فیلم تحسین شده «پرویز» در بخش خارج از مسابقه سی و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشت و «یک شهروند کاملا  معمولی» هم در بخش هنروتجربه سی و چهارمین دوره فیلم فجر نمایش داده شد. مجید برزگر از چهره‌های شناخته شده هنروتجربه است، دومین ساخته‌اش«پرویز»در کنار «ماهی وگربه» شهرام مکری نمونه مثال‌زدنی سینمای هنروتجربه هستند که هم با اقبال تماشاگران و هم با تحسین منتقدان روبه‌رو شدند.

«ابر بارانش گرفته» چهارمین فیلم بلند برزگر است و  طبق اطلاعات اندکی که از این فیلم منتشر شده،داستان و فرم آن در ادامه فیلم‌های پیشین این کارگردان است که در سکوت خبری در تهران و شمال ایران فیلم‌برداری شده‌است. مدیریت فیلم‌برداری این فیلم را مسعود امینی تیرانی برعهده دارد که چهره شناخته شده‌ای در عرصه فیلم‌برداری آثار مستقل است و خود  فیلم تجربی «بیداری برای سه روز» را به عنوان کارگردان در کارنامه دارد.فیلم‌نامه «ابربارانش گرفته» را برزگر با همراهی آرمان خوانساریان نوشته‌است.از خوانساریان باید به عنوان دیگر چهره هنرو تجربه‌ای این فیلم نام برد که خود کارگردان فیلم کوتاه است و  فیلم کوتاه «سایه فیل» را در هنروتجربه اکران کرده‌است.

نازنین احمدی، مزدک میرعابدینی، علی ثانی‌فر و ارشیا نیک‌بین، حمیدرضا  مالکی، کاوه هادی مقدم، سورن مناساکانیان، منصوره ایزد پناه، پریسا بهپوری، ناهید حدادی، رامین محمدیان، محمود کیان، پریسا خواجه دهی، سالار دریامج، یحیی حقیقت خواه، نهال موسوی، سعید میرزایی، شهین کاظمی، جمال سادات، رها تقوایی، علی موسوی نژاد و حمید امیدوار در این فیلم بازی می‌کنند.

از دیگر دیگر عوامل این فیلم هم می‌توان به  طراح صحنه و لباس لیلا نقدی‌پری، صدابردار، طراح صدا و صداگذار ایرج شهزادی، تدوین حمیدرضا برزگر، طراح چهره‌پردازی الهام صالحی، برنامه‌ریز و مدیر تولید علی درخشنده، جانشین تهیه‌کننده و مجری طرح مهدی برزگر، عکاس حمید جانی‌پور، جلوه‌های ویژه بصری محمد ثانی‌فر، طراح پُستر طاها ذاکر، جلوه های ویژه میدانی: آرش بیگ آقا، گروه صحنه و لباس پرستو شفیعی، یسنا عرب پور و ایرج پور محمدی، سرپرست دکور حسین طیبی و…اشاره کرد.

در خلاصه داستان «ابر بارانش گرفته» آمده است:«سارا، پرستار ۳۵ ساله و مجرب، به بیمارانش کمک می‌کند تا آرام شوند.حتی آنها که امیدی به زنده ماندنشان نیست…»

«آتابای»،نیکی کریمی و تجربه یک فیلم غیر شهری

نیکی کریمی بعد از گذشت پنج سال از زمان ساخت «شیفت شب» در سال ۹۳ فیلم «آتابای» را تهیه و کارگردانی کرده است. کریمی که کارگردانی را با ساختن مستند آغاز کرد سال ۱۳۸۳ اولین فیلم بلند داستانی خود «یک شب» را مقابل دوربین برد. این فیلم سال ۹۳ پس از گذشت ده سال از زمان ساخت در سینماهای هنروتجربه اکران شد.

«آتابای» پنجمین فیلم سینمایی نیکی کریمی است که در خوی، یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی مقابل دوربین رفت. فیلم‌نامه «آتابای» توسط هادی حجازی‌فر و براساس طرحی از نیکی کریمی نوشته شده البته خلاصه داستان یا متنی درباره حال و هوای این فیلم منتشر نشده است.مدیریت فیلم‌برداری این فیلم را سامان لطفیان برعهده دارد که سال گذشته فیلم«شبی که ماه کامل شد» را فیلم‌برداری کرده بود و تصویربرداری مستند موفق «آتلان» را هم در کارنامه دارد. هادی حجازی‌فر به جز نگارش فیلم‌نامه در کنار جواد عزتی، سحر دولتشاهی نقش‌های اصلی این فیلم را بازی می‌کنند.ا لبته طبق اخبار منتشر شده عزتی که از بازیگران پرکار امسال جشنواره فیلم فجر است، در «آتابای» به زبان ترکی صحبت کرده‌است.

«سینما شهرقصه»،کیوان علی محمدی بدون امید بنکدار
کیوان علی محمدی و امید بنکدار چند فیلم متفاوت سینمای ایران را با هم کارگردانی کرده‌اند از جمله «شبانه»،«شبانه‌روز» و «ارغوان». امسال اما کیوان علی محمودی با مشارکت علی اکبر حیدری فیلم جدید خود را کارگردانی و تهیه‌ کرده‌است. از «سینما شهر قصه» خبری منتشر نشده و طبق پست اینستاگرامی که علی اوجی منتشر کرده، او یکی از بازیگران این فیلم و مجری طرح است.

«مردن در آب مطهر»،برادران محمودی و باز هم جوانان افغانستان

برادران محمودی امسال با فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» یا «رونا مادر عظیم» به کارگردانی جمشید محمودی در جشنواره جهانی فجر حضور داشتند و حالا  با فیلم «مردن در آب مطهر» به نویسندگی و کارگردانی نوید محمودی و تهیه‌کنندگی جمشید محمودی در جشنواره ملی فجر حضور دارند. از نوید محمودی پیش از این فیلم «رفتن» در سینماهای هنروتجربه نمایش داده شده است. این دو برادر تجربه کارگردانی و تهیه‌کنندگی را با یکدیگر تقسیم می‌کنند همانطور که در «شکستن همزمان بیست استخوان» جمشید محمودی نقش کارگردان و نوید محمودی نقش تهیه‌کننده را برعهده داشت. آنها در فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» که به عنوان نماینده سینمای افغانستان در نود و یکمین دوره جوایز اسکار حضور داشت، توانستند موفقیت‌هایی همچون عنوان بهترین فیلم جشنواره معتبر بوسان انتخاب را کسب کنند.برادران محمودی اصالت افغانستانی دارند اما در ایران زندگی می‌کنند و فیلم‌های سینمایی آن‌ها همگی روایت داستان‌هایی از زندگی مهاجران افغانستانی است. «مردن در آب مطهر» نیز پس از چهار دهه جنگ در افغانستان، به مسائل جوانان مهاجر می‌پردازد. علی شادمان، ندا جبرائیلی، متین حیدرنیا، صدف عسگری، سوگل خلیق، علیرضا آرا، خیام وقار و پیمان مقدمی در  این بازی می‌کنند.

«من می‌ترسم»،بهنام بهزادی و تلاشی دیگر در سینمای مستقل
بهنام بهزادی از کارگردان‌های شناخته شده سینمای ایران است که همواره خارج از جریان اصلی ساخته و به نوعی از چهره‌های وفادار سینمای مستقل محسوب می‌شود. اولین فیلم او «تنها دوبار زندگی می‌کنیم» پدیده جشنواره سی‌ام فیلم فجر بود و فیلم دومش «قاعده تصادف» سال ۹۱ جوایز متعددی را از جشنواره بین‌المللی فجر دریافت کرد. «وارونگی» سومین فیلم این کارگردان نامزد بخش نوعی نگاه جشنواره کن ۲۰۱۶ بود، این فیلم سال ۹۵ همزمان در سینماهای هنروتجربه هم اکران شد.او که در گفت‌وگویی با سایت هنروتجربه تاکید کرده که تا هروقت طاقت داشته باشد سینمای مستقل را ادامه می‌دهد،پس از چهار سال از کارگردانی آخرین ساخته‌اش امسال «من می‌ترسم» را به تهیه‌کنندگی خودش مقابل دوربین برده‌است. بازیگران این فیلم الناز شاکردوست، پوریا رحیمی‌سام، امیرجعفری، ستاره پسیانی، مهران احمدی، پیام یزدانی، مجید جعفری و یگانه رفتاری  هستند.امیر جعفری پیش از این در فیلم «قاعده تصادف» نیز بازی کرده بود. در خلاصه داستان این فیلم  آمده است:«بدیش اینه من وسط کلی شک‌ام که می‌خوام برم یا نه… ولی بدترش اینه که صد برابرش مطمئنم نمی‌تونم بمونم».

«تومان»،مرتضی فرشباف و داستان یک تغییر
مرتضی فرشباف با اولین ساخته داستانی خود «سوگ» توانست نظرهای منتقدان را به خود جلب کند و در شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم پوسان جوایزی را دریافت کرد.این کارگردان دومین فیلمش «بهمن» را برخلاف فیلم اولش که نابازیگران در آن حضور داشتند، با نقش‌آفرینی فاطمه معتمدآریا و احمد حامد(همسر معتمدآریا) مقابل دوربین برد. این فیلم در سی و سومین جشنواره فیلم فجر هم حضور داشت و در دو بخش بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین جلوه‌های ویژه بصری نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد. هر دو فیلم‌های فرشباف که از شاگردان زنده‌یاد عباس کیارستمی است،در هنروتجربه اکران شده‌اند.«تومان» با نام اولیه«کوچ» در بندر ترکمن و گنبد کاووس فیلم‌برداری شده و داستان آن درباره فردی است که از راه قمار اسب و فوتبال تلاش می‌کند یک شبه طبقه اجتماعی خود را تغییر دهد. میرسعید مولویان، مجتبی پیرزاده، پردیس احمدیه، ایمان صیاد برهانی و حامد نجابت در آن بازی می‌کنند. تهیه‌کنندگی این فیلم را سعید سعدی برعهده دارد که تهیه کنندگی فیلم‌هایی چون«اینجا بدون من»، «آرایش غلیظ»،«خشم و هیاهو»،«مغزهای کوچک زنگ زده» و…را در کارنامه دارد.

«قصیده گاو سفید»،بهتاش صناعی‌ها و فیلمی با نامی نامتعارف

بهتاش صناعی‌ها با اولین ساخته‌اش «احتمال باران اسیدی» در بخش نگاه نو سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر و بخش هنروتجربه این دوره از جشنواره حضور داشت و فیلم‌نامه این فیلم که توسط صناعی‌ها و مریم مقدم نوشته شده‌بود برنده دیپلم افتخار فیلم‌نامه اصلی این رویداد سینمایی شد. بازیگران اصلی «احتمال باران اسیدی»مریم مقدم، شمس لنگرودی و پوریا رحیمی سام بودند و لنگرودی دلیل حضورش در این فیلم را «فیلم‌نامه ساده، صادقانه و نگاه فلسفی» آن عنوان کرده بود.بعد از این فیلم بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم به طور مشترک مستند «دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری» را کارگردانی کردند. «احتمال باران اسیدی» و «دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری» هردو در سینماهای گروه هنروتجربه اکران شدند.

«قصیده‌ گاو سفید» دومین ساخته صناعی‌ها پیش از این، «غریبه» نام داشت. او در این اثر باردیگر با مریم مقدم  و این بار با همراهی مهرداد کوروش‌نیا نویسندگی فیلم‌نامه را انجام داده، هرچند که تاکنون داستان یا محتوای این فیلم در خبرهای رسمی منتشر نشده است.در این فیلم مریم مقدم و پوریا رحیمی سام نقش‌های اصلی را ایفا کرده‌اند.غلامرضا موسوی تهیه‌کنندگی این فیلم را برعهده دارد. موسوی دو سال پیش تهیه‌کنندگی فیلم«موریانه» اولین ساخته بلند سینمایی مسعود حاتمی فیلم‌ساز موفق عرصه کوتاه را هم برعهده داشت که مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها در آن بازی می‌کنند.  از دیگر عوامل این فیلم می‌توان به امین جعفری مدیر فیلم‌برداری، آتوسا قلمفرسایی طراح صحنه و لباس، کامران خلج طراح گریم، عبدالرضا حیدری صدابردار، آرش مشورت دستیار اول و برنامه‌ریز، میثم معراجی مدیر تولید، مریم شقاقی منشی صحنه و حمید جانی‌پور عکاس اشاره کرد.

«سه کام حبس»سامان سالور و اثری کاملا اجتماعی
سامان سالور که آخرین بار فیلم «تمشک» را در سال ۱۳۹۲ ساخت، این بار با فیلم «سه کام حبس» به جشنواره فیلم فجر  آمده است. «سه کام حبس» یک درام اجتماعی است و محسن تنابنده، پریناز ایزدیار، سمیرا حسن‌پور، متین ستوده، مریم بوبانی، محمود نظرعلیان، یدالله شادمانی، محمد اشکان‌فر و علیرضا مهران در آن ایفای نقش می‌کنند. سالور تاکنون «ساکنین سرزمین سکوت»، «چند کیلو خرما برای مراسم تدفین»، «ترانه تنهایی تهران»، «آمین خواهیم گفت»، «سیزده ۵۹» را کارگردانی کرده‌است.«آمین خواهیم گفت» این کارگردان زمستان ۱۳۹۴ در گروه هنروتجربه اکران شد.به گفته سالور نگارش فیلم‌نامه «سه کام حبس» دو سال طول کشیده و چندین بار بازنویسی شده است. او این فیلم خود را اثری کاملاً اجتماعی توصیف کرده‌است.

برچسب‌ها: