هنروتجربه:اسپایک لی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی رئیس هیات داوران بخش مسابقه اصلی هفتاد و سومین دوره جشنواره کن شد.

برگزارکنندگان جشنواره فیلم کن، اسپایک لی را به‌عنوان رئیس داوران بخش مسابقه اصلی هفتاد و سومین دوره این رویداد سینمایی معرفی کردند.این اولین بار است که یک  آمریکایی آفریقایی‌تبار ریاست جشنواره فیلم کن را عهده‌دار می‌شود.

آلخاندرو گونزالس ایناریتو کارگردان مکزیکی در دوره پیشین این رویداد سینمایی رئیس هیات داوران بود و فیلم کره‌ای «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو  برنده جایزه نخل طلای جشنواره شد.

اسپایک لی کارگردان ۶۲ ساله ارتباط خوبی با جشنواره کن دارد و آثارش در این جشنواره به نمایش درآمده و برنده جوایزی نیز شده‌اند. نخستین بار سال ۱۹۸۶ با فیلم «او آن را خواهد داشت» در بخش دو هفته کارگردانان برنده جایزه شد. «کار درست را انجام بده» در سال ۱۹۸۹ فیلم دیگر لی به بخش مسابقه کن راه یافت و تقریبا هفت اثر او در این جشنواره بر پرده رفته‌اند. تریلر «کلنزمن سیاه» جدیدترین فیلم این کارگردان نیز سال پیش در این رویداد سینمایی به نمایش درآمد و جایزه بزرگ کن را برد.

لی در واکنش به انتخاب خود به‌عنوان رئیس داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره کن گفت: «جشنواره فیلم کن (صرف نظر از این که – با احترام به دیگران – مهم‌ترین جشنواره سینمایی دنیاست) تأثیری بزرگ بر موقعیت کاری من گذاشته است. شما به‌راحتی می‌توانید این را بگویید که کن خط سیر من در سینمای جهان را تغییر داد».

پی‌یر لسکور رئیس و تی‌یری فرمو مدیر جشنواره کن نیز در بیانیه‌ای مشترک چشم‌انداز کاری اسپایک لی را ارزشمندتر از همیشه عنوان کردند.

هفتاد و سومین دوره جشنواره فیلم کن ۱۲ تا ۲۳ مه (۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۳۹۹) برگزار می‌شود.

 

برچسب‌ها: