هنروتجربه:هاجر مهرانی انیمیشن «کهربا» را که به موضوع ازدواج‌های اجباری در جنوب کشور می‌پردازد،کارگردانی می‌کند.

هاجر مهرانی، کارگردان انیمیشن «داش آکل» که در سینماهای هنروتجربه به نمایش درآمد، درباره وضعیت ساخت انیمیشن «کهربا» به خبرگزاری صبا گفت:«پس از کلید خوردن کار، عروسک‌های کار نیز ساخته شده است و ماه آینده فیلم‌برداری شروع می‌شود و بعد از آن هم کم‌کم به سراغ موسیقی و… می‌رویم تا جمع‌بندی کار انجام شود. تلاشم بر این است که تا آخر امسال «کهربا» تمام شود».

این نویسنده و کارگردان درباره بستر نمایش این انیمیشن مطرح کرد:«درباره نمایش یک اثر اعتقاد من بر این است که فیلم باید با تحقیق و از دل هنرمند بیرون بیاید و اینکه پیش از ساخت تصمیم گرفته شود که برای فلان جشنواره یا رویداد خاص ساخته شود، اشتباه است مثلا یک نقاش فکر نمی‌کند که من این نقاشی را برای این دیوار خانه‌ام می‌کشم و بعد شروع به کشیدن کند که اگر این‌طور باشد شاید آن محصول مسیر دیگری را طی کند. به نظرم بعد از ساخت است که باید برنامه‌ریزی‌های پخش و اکران آن مشخص و انجام شود».

او درباره موضوع «کهربا» با اشاره به اینکه به مساله ازدواج‌های اجباری در جنوب کشور می‌پردازد، بیان کرد:«دو سال از نوشتن این فیلم‌نامه می‌گذرد اما این قصه برای ما از یک تصویر شروع شد. ما می‌خواستیم حتما یک کار جنوبی بسازیم و درگیر تحقیقات بودیم و در ذهن خود تصویرسازی‌هایی را انجام می‌دادیم. خیلی نمی‌توانم بگویم اولین نکته‌ای که باعث به وجود آمدن این قصه شد، چه چیزی بود اما یکی از اولین اتفاق‌ها حسی بود که از یک لنج خالی دریافت کردیم و بعد این قصه مسیر خودش را در ذهن ما پیش برد».

به گفته مهرانی «داش آکل» پنجشنبه گذشته ۱۹دی از طرف آسیفای انیمیشن نمایشی داشت که بعد از پخش فیلم نقد کوتاهی هم درباره آن انجام شد و عمر جشنواره‌ای این انیمیشن به پایان رسیده است.

او در پایان درباره کارهای بعدی خود گفت:«چند طرح نوشته شده با مریم چالش داریم که بعد از تمام شدن این کار به سراغ آن‌ها خواهیم رفت».