هنروتجربه:کیت بلانشت برای دومین بار رئیس هیات داوران بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره ونیز شد.

کیت بلانشت بازیگر و تهیه‌کننده استرالیایی ریاست هیات داوران بخش مسابقه جشنواره ونیز را بر عهده گرفت.بلانشت در ۲۰۱۸ نیز رئیس داوران بخش مسابقه اصلی هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن بود.سال گذشته هم یک خانم کارگردان لوکرسیا مارتل آرژانتینی برای ریاست جشنواره ومنیز انتخاب شده‌بود.

کیت بلانشت در واکنش به این انتخاب گفت:« هر سال در انتظار انتخاب‌های ونیز هستم و هر سال این فهرست غافلگیرکننده و متمایز است. ونیز یکی از رؤیایی‌ترین جشنواره‌های فیلم دنیا است؛ ضیافتی از رسانه‌ای برانگیزانده و الهام‌بخش که سینما در تمام اشکال آن است. ریاست داوران این دوره جشنواره یک افتخار و یک لذت است».

باربرا مدیر هنری جشنواره ونیز نیز درباره بلانشت عنوان کرد: «کیت بلانشت نمادی از سینمای معاصر نیست. او با بهترین کارگردانان سینما در ۲۰ سال گذشته کار کرده و مورد تحسین تمام سینماروهاست. تعهد او در حوزه‌های هنری و انسان‌دوستانه و حفاظت از محیط زیست، همین‌طور دفاع او از آزادی زنان در صنعت فیلمسازی، او را به منبع الهام جامعه بدل کرده است».

بلانشت در ۲۰۱۴ برای «جاسمین غمگین» به کارگردانی وودی آلن برنده اسکار بهترین بازیگر زن شد. او در ۲۰۰۴ برای «هوانورد»اسکار بهترین بازیگر زن مکمل را دریافت کرد. بلانشت برای فیلم‌های «الیزابت»، «یادداشت‌‌هایی برای رسوایی»، «من اینجا نیستم»، «الیزابت: عصر طلایی» و «کارول» هم نامزد اسکار بوده است. او در شسال۲۰۰۷ برای «من اینجا نیستم» جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره ونیز را برد.

هفتاد و هفتمین جشنواره ونیز ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۲ تا ۲۲ شهریور ۱۳۹۹) برگزار می‌شود.