هنروتجربه:مرتضی فرشباف عنوان کرد که «تومان» با دو فیلم قبلی‌اش متفاوت است و ریتم بالایی دارد.

مرتضی فرشباف، کارگردان فیلم سینمایی «تومان» که به بخش سودای سیمرغ سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر راه یافته است، درباره آخرین وضعیت این فیلم به خبرگزاری مهر گفت:«من سال پیش همین موقع‌ها «تومان» را ساختم و حالا حدود سه چهار ماهی می‌شود که آماده نمایش است. البته در نظر داریم آن را مقداری به نسبت نسخه‌ای که برای هیات انتخاب فرستاده بودیم، کوتاه‌تر کنیم. آقای همایون اسعدیان هم راهنمایی‌هایی به ما ارایه دادند که تصمیم گرفتیم مقداری «تومان» را کوتاه کنیم».

او درباره داستان این فیلم عنوان کرد:«این فیلم درباره جاه‌طلبی نسل جوانان برای پیدا کردن راهی است تا بتوانند میان‌بر بزنند و وضعیت اقتصادی خود را بهبود ببخشند به همین دلیل دست به قمار می‌زنند تا در یک مدت زمان کوتاه‌تر بتوانند طبقه اجتماعی خود را عوض کنند و از طبقه پایین به طبقه بالا بیایند».

فرشباف با بیان اینکه به‌نظرش قصه این فیلم درباره وضعیت الان ماست، افزود:«همه ما این روزها درگیر فیزیک پول شده‌ایم و مدام حساب کتاب می‌کنیم تا بدانیم چگونه راحت‌تر زندگی کنیم، فکر کردم این بهایی که می‌پردازیم برای اینکه ارامش اقتصادی داشته باشیم تا کجا می‌تواند پیش برود و تا کجا می‌توانیم ریسک کنیم. من فکر می‌کنم همه هم نسل‌های من می‌توانند خودشان را در این فیلم ببینند».

این کارگردان درباره تفاوت این فیلم با آثار قبلی‌اش که در سینماهای هنروتجربه نمایش داده شده است، گفت:««تومان» به نسبت دو فیلم قبلی‌ام متفاوت است چون ریتم بالایی دارد. من فکر می‌کنم فرم یک فیلم باید از دل قصه آن دربیاید و از آنجایی که قصه «تومان» درباره شرط بندی، قمار و تب و تاب پول درآوردن است، باید ریتم بالایی برای آن در نظر می‌گرفتیم. از همین رو فکر می‌کنم این فیلم می‌تواند با مخاطبان عام ارتباط برقرار کند و در دسته‌بندی فیلم‌های هنروتجربه‌ای قرار نمی‌گیرد».

او درباره آثار بعدی‌اش هم اظهار کرد:«در حال حاضر به همراه فرید مصطفوی مشغول نگارش فیلم‌نامه پرتره سهراب شهید ثالث هستیم و قرار است آقای علی مصفا نقش شهید ثالث را بازی کند. ضمن اینکه در نظر داریم خردادماه آن را جلوی دوربین ببریم».

برچسب‌ها: