هنروتجربه: یوهان یوهانسون فقید که پس از مرگش باز هم موسیقی متن زیبا و مسحورکننده «مندی» را از او شنیدیم، این بار نزدیک به دو سال پس از مرگش با اولین تجربه کارگردانی‌اش در جشنواره برلین حضور دارد!

این فیلم که «آخرین و اولین مردان» / Last and First Men نام دارد، نخستین نمایش جهانی‌اش را در برلیناله ۲۰۲۰ تجربه می‌کند؛ فیلمی که تیلدا سویینتن راوی آن است، به صورت شانزده میلی‌متری و سیاه‌وسفید گرفته شده و بر اساس رمانی از اولاف اِستِیپلدِن شکل گرفته است. این فیلم را یک مستند توصیف کرده‌اند اما تولیدی چندرسانه‌ای است که گفتار متن و موسیقی آن‌را را یوهانسون نوشته‌است. موسیقی این فیلم را ارکستر «بی‌بی‌سی فیل‌هارمونیک» ا اجرا کرده است.

«آخرین و اولین مردان» که اقتباس آزادی از رمان اِستِیپلدِن است، داستان آخرین دوره حیات انسان روی کره زمین را روایت می‌کند و البته که همه آن چه که از داستان‌گویی در آینده و ژانر علمی‌خیالی مورد انتظار از رمان برمی‌آید، در آن وجود دارد. به هر حال، همه شواهد نوید اکران و پخش گسترده فیلمی جدید از یوهانسون را می‌دهد که بی‌شک سینمادوستان به‌شدت مشتاق شنیدن موسیقی جدید آن هستند.

جشنواره فیلم برلین ۲۰۲۰ از بیستم فوریه (اول اسفند) برپا خواهد شد.

  • پلی‌لیست