هنروتجربه: کمپانی CJ 4DPLEX که فناوری سینمایی چندحسی ۴DX را عرضه کرده، اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹ رکوردهای فروشش شکسته شدند.

این کمپانی در سال میلادی گذشته بیش از ۲۴۶ میلیون پوند (۳۲۰ میلیون دلار) از فروش جهانی سینماهایش در سراسر جهان به دست آورده که بهترین سال را برای این قالب سینمایی پیشرو رقم زده؛ و در قیاس با رکورد ۲۸۶ میلیون دلاری سال ۲۰۱۸ دوازده درصد افزایش داشته است. البته بخش اعظمی از این رکوردشکنی مدیون درآمدهای کسب‌شده در ایالات متحده است؛ جایی که در سال ۲۰۱۸ درآمد حاصل از این فناوری در آن‌جا ۷۳ درصد رشد نشان داده بود! بازارهای اروپایی این فناوری در قیاس با سال گذشته هفده درصد رشد را نشان می‌دهند.

در این خبر-گزارش آمده است که این رشد تا حدودی تحت تأثیر رکوردشکنی‌های فروش در جهان سینما هم بوده است که در سال ۲۰۱۹ از فروش کل و جهانی ۴۲ میلیارد و پانصد میلیون دلار عبور کرد. برای اولین بار در سال میلادی گذشته، فروش جهانی هم از مرز سی میلیارد دلار گذشت.

فناوری۴DX  قالب چهاربعدی نمایش فیلم است که به این شکل پیشرفته‌اش برای نخستین بار توسط مجموعه سینماهایی در کره جنوبی با عنوان CJ CGV، در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد. این قالب سینمایی اجازه می‌دهد که تماشای فیلم‌ها با جلوه‌های واقعی‌ای مانند صندلی‌های متحرک، وزش باد، برف‌های شبیه‌سازی‌شده، انواع بوها و نورهای چرخان همراه شوند؛ و نمایش فیلم‌ها به صورت دوبعدی و سه‌بعدی هم ممکن است.

  • ورایتی