پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰
FA EN
«درد و افتخار» فاتح جوایز گویا شد/ آنتونیو باندراس بهترین بازیگر مرد

«درد و افتخار» فاتح جوایز گویا شد/ آنتونیو باندراس بهترین بازیگر مرد

هنروتجربه: «درد و افتخار» به کارگردانی پدرو آلمودووار هفت جایزه سی‌ و چهارمین دوره جوایز گویا در اسپانیا را به خود اختصاص داد.

سی‌ و چهارمین دوره جوایز گویا که به اسکار اسپانیایی معروف است،شنبه شب (۲۵ ژانویه/۵ بهمن) طی مراسمی برگزیدگانش را اعلام کرد. آخرین ساخته پدرو آلمودووار فیلم‌ساز مشهور اسپانیایی در این دوره با دریافت هفت جایزه ازجمله بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین بازیگر مرد (آنتونیو باندراس) فاتح جوایز گویا شد. به فیلم آلمودوار جوایز بخش‌های بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن و بهترین بازیگر زن مکمل (خولیتا سرانو) هم تعلق گرفت.

«درد و افتخار» با بازی آنتونیو باندراس و پنه‌لوپه کروز دو همکار قدیمی پدرو آلمودووار ، درباره یک کارگردان سالخورده سینماست که با انتخاب‌های خود در گذشته و حال دست‌وپنجه نرم می‌کند. کروز در فیلم نقش مادر شخصیت اصلی را بازی می‌کند که در فلاش‌بک‌ها دیده می‌شود.

دیگر فیلمی که در این دوره از جوایز گویا،تعداد قابل توجهی از جوایز را دریافت کرد،«هنگام جنگ» به کارگردانی آلخاندرو آمنابار بود که پنج جایزه بازیگر مرد مکمل،طراحی صحنه،طراحی لباس،کارگردانی هنری و چهره‌پردازی را از آن خود کرد.

آنتونیو باندراس پس از دریافت جایزه از پدرو آلمودووار به خاطر دوستی و درس‌هایی که در زندگی و در سینما به او داده است، تشکر کرد:«در این ۴۰ سال، هیچ‌ هنرمند دیگری را ندیدم که به‌اندازه تو به سینمای خودش وفادار باشد. من از تو خیلی چیزها یاد گرفتم، نه درباره دنیای هنر، بلکه درباره زندگی. برای رسیدن به اینجا باید با تو آشنا می‌شدم. بهترین کارهای من با تو بوده است. سه سال پیش دچار حمله قلبی شدم. الان نه‌تنها زنده‌ام، بلکه بسیار هم احساس زنده بودن دارم».

*

code