هنروتجربه: وس اندرسن ۲۴ ژوییه (سوم مرداد) با دهمین فیلمش «گزارش فرانسوی» / The French Dispatch به سینماها برمی‌گردد.

کمپانی «سرچ لایت» که دسامبر گذشته حقوق پخش جهانی فیلم را به دست آورد، دیشب تاریخ اکران فیلم را به صورت رسمی اعلام کرد؛ و جالب است که این درام متمرکز بر ژورنالیسم، که پیش از این به عنوان «نامه‌ای عاشقانه به ژورنالیست‌ها» معرفی شده بود، حالا کمی کامل‌تر و به این صورت توصیف شده است: «مجموعه‌ای از داستان‌های آخرین شماره یک مجله آمریکایی که در یک شهر فرانسوی داستانی در قرن بیستم منتشر شد.»

ترکیب بازیگران فیلم شامل بنیسیو دل تورو، فرانسیس مک‌دورمند، جفری رایت، آدرین برودی، تیموتی شلمی، لئا سیدو، تیلدا سویینتن، ماتیو آمالریک، اوئن ویلسن، بیل موری و… می‌شود. تاریخ اکرانی که برای فیلم اعلام شده است از اولین نمایش جهانی این فیلم پرستاره در جشنواره کن خبر می‌دهد؛ و با این‌که جشنواره همیشگی اندرسن نیست، اما جای رویداد تازه‌ای هم برای او به شمار نمی‌رود. وس اندرسن در سال ۲۰۱۲ با کمدی «قلمرو طلوع ماه» جشنواره را افتتاح کرد؛ و با توجه به این‌که محتوای فیلم کاملاً در ستایش فرانسه است، تردیدی درباره رونمایی از «گزارش فرانسوی» در کن باقی نمی‌ماند.

ناگفته نماند که دو فیلم قبلی اندرسن، «جزیره سگ‌ها» و «هتل بزرگ بوداپست»، در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین روی پرده رفتند ولی دور از انتظار است که با مدت زمان کمی که تا شروع این رویداد سینمایی باقی‌ست، «گزارش فرانسوی» به جمع آثار انتخابی آن اضافه شود.

  • ایندی‌وایر