هنروتجربه:حضور و نمایش فیلم‌های کوتاه و مستند در جشنواره فیلم فجر طی چندسال اخیر با تغییراتی همراه بوده‌است. طی سال‌هایی این آثار فقط برای اهالی رسانه و در سینمای رسانه‌ها نمایش داشتند و گاهی هم در سینمای مرتبط با هنرمندان.در دوره‌هایی اساسا از جشنواره فیلم فجر حدف شدند و پس از بازگشت با وجود این‌که سیمرغ بلورینی هم برای آن‌ها در نظر گرفته شده‌است اما نحوه نمایش و توجه به آن‌ها طی برگزاری جشنواره همواره موجب گلایه فیلم‌سازان مستند و کوتاه بوده‌است.امسال اما جشنواره فیلم فجر این آثار را در سینماهای مردمی هم به نمایش می‌گذارد و در واقع برای آن‌ها بلیت‌فروشی می‌شود. اتفاقی که با استقبال فیلم‌سازان کوتاه و مستند همراه شده‌است و این حرکت را گامی در جهت آشنایی بیشتر مخاطبان عام‌تر با این نوع سینما می‌دانند و البته در این میان خواهان توجه بیشتر رسانه‌ها به اطلاع رسانی در مورد نمایش این آثار در جشنواره فیلم فجر هستند.طی روزهای برگزاری جشنواره فیلم فجر ۱۵ سینما در تهران میزبان آثار این رویداد سینمایی هستند و ده فیلم مستند و ده فیلم کوتاه در این سینماها به نمایش در می‌آیند.

شنبه دوازدهم بهمن ماه در اولین روزجشنواره فیلم فجر فیلم‌های کوتاه و مستند در سه سالن سینمایی شهر تهران بر پرده می‌روند.

پردیس ملت سینمای رسانه در سانس چهارم میزبان نمایش مستند«مهدی عراقی را بکش» به کارگردانی عبدالرضا نعمت‌اللهی و «دم اژدها»به کارگردانی سعید کشاورز است.

پردیس کیان هم در ساعت ۱۷ مستند «خسوف» به کارگردانی محسن استاد علی و فیلم کوتاه «اشغال» ساخته علی عزیزی و در ساعت ۱۹:۳۰ مستند«زمستان است» به کارگردانی مهرداد زاهدیان و فیلم کوتاه «پاندای قرمز» ساخته علی پاک‌نیا را نمایش می‌دهد.

پردیس بهمن در سالن دو در ساعت ۱۹:۳۰ مستند«عالیجناب» به کارگردانی سجاد ایمانی و فیلم «عزیز» ساخته سیدمهدی موسوی برزکی و در ساعت ۲۲ مستند«پروژه ازدواج» ساخته حسام اسلامی، عطیه عطارزاده و فیلم کوتاه«سوربز» به کارگردانی سعید زمانیان را به نمایش در می‌آورد.