هنروتجربه:اولین نشست سینمای رسانه با حضور عوامل فیلم «سه کام حبس» برگزار شد.

در ابتدای این نشست سامان سالور از حاضرین خواست به احترام جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی یک دقیقه سکوت کنند.

در نشست «سه کام حبس» علاوه بر سامان سالور کارگردان، ساسان سالور (تهیه‌کننده)، مسعود سلامی (مدیر فیلمبرداری)، مهدی ابراهیم‌زاده (صدابردار)، غزاله معتمد (طراح لباس) سحر شهامت(طراح صحنه)، محسن تنابنده، پریناز ایزدیار، متین ستوده و سمیرا حسین‌پور بازیگران فیلم حضور داشتند و اجرای این نشست هم برعهده محمود گبرلو بود.

سامان سالور در پاسخ به پرسشی در ارتباط با قصه فیلم عنوان کرد:«بسیاری فیلم‌ها با موضوعات اجتماعی ساخته می‌شوند و ساخت این فیلم سه سال زمان برد. تلاش ما بر این بود که جنبه دیگری از اعتیاد و ضربه‌ای که به خانواده می‌زند را به تصویر بکشیم. از نظر من فراگیری اعتیاد در جامعه موضوع مهمی است و امیدوارم این فیلم تلنگری برای این افراد باشد که زندگی خانوادگی‌شان را تباه نکنند».

او هم‌چنین به این سوال که چرا شما که به عنوان کارگردانی نوگرا شناخته می‌شوید در این فیلم روال دیگری را طی کردید، چنین پاسخ گفت: «فکر نمی‌کنم استفاده از بازیگر یا قصه‌ای که جذاب باشد منافاتی با نوگرایی داشته باشد. صحنه‌های ابتدایی فیلم فرمی‌است که دوست دارم. شرایطی برای زن قصه پیش می‌آید، زندگی‌اش به قهقهرا می‌رود و ناچار به خرده‌فروشی مواد می‌شود».

در بخش دیگری نشست مسعود سلامی مدیر فیلم‌برداری درباره رنگ فیلم توضیح داد: «کارگردان فیلم به فراخور فیلم‌نامه تاکید داشت که فیلم رنگ خاصی داشته باشد. سعی کردم رنگ این فیلم شبیه فیلم‌های دیگر نشود و رنگ جدیدی را ببینیم. ما لوک‌رنگی داشتیم که همیشه روی دوربین سوار بود و همه چیزها بر همین اساس انجام گرفت. این رنگی که ما می‌بینیم رنگ جامعه امروز است و اگر از پنجره نگاه کنیم رنگ شهر سیاه، سفید و خاکستری است».

این نشست با طرح این سوال که چرا در این فیلم هیچ امیدی وجود ندارد،ادامه یافت.سامان سالور عنوان کرد:« ما متهم شدیم که چرا هیچ کورسوی امیدی در فیلم نگذاشتیداما زن قصه همه تلاش خود را برای حفظ زندگی‌اش انجام داد. وقتی در پلان آخر تصویر پاک شدن خالکوبی روی دست نسیم را می‌بینیم به معنای شروع یک زندگی جدید است.سینما نباید در تلخ‌ترین لحظات تمام راه‌ها را ببند و من به‌عنوان کارگردان دوست دارم یک روزنه امید باقی بگذارم.».

کارگردان«سه کام حبس» هم‌چنین در ارتباط با سهم همکاری محسن تنابنده و مشارکتش در نوشتن فیلم‌نامه گفت:«تنابنده با خودش ایده‌های جذابی داشت که البته در تولید سخت بود. ما در عنوان‌بندی هم از ایشان تشکر کردیم زیرا او هم فیلم‌نامه را می‌شناسد و هم در گپ و گفت با بازیگر، صاحب ایده است».

ساسان سالور تهیه‌کننده فیلم هم در پاسخ به سوالی درباره نحوه همکاری با سرمایه‌گذار فیلم،توضیح داد:« آقای امین‌پور سرمایه‌گذار فیلم دغدغه مالی نداشت و از ابتدا برای ساخت فیلم بحث سود آوری نشد. از سویی به نظرم در سال‌های اخیر اتفاق‌های خوبی در اکران فیلم‌های اجتماعی رقم خورده است.اگر فضا و امکانات لازم در اختیار این نوع فیلم‌ها باشد می‌توانند به فروش خوبی در گیشه برسند».

در ادامه این نشست محسن تنابنده هم در  پاسخ به نقشش در نگارش فیلم‌نامه عنوان کرد:«راجع به فیلم‌نامه من به همان اندازه در کنار کار بودم که خانم ایزدیار و دیگران. نه تنها قبل از تولید اثر که در هنگام کار هم همه با هم  و در کنار هم بودیم و تمرین‌های قبل از فیلم کمک کرد تا ایفای این نقش درست از کار در بیاید». او هم‌چنین تجربه همکاری با پریناز ایزدیار را خوب توصیف کرد.

پریناز ایزدیار هم تجربه همکاری با تنابنده را یکی از بهترین اتفاق‌ها و تجربیات دوران بازیگری‌اش توصیف کرد:« آقای تنابنده حواسش به بازیگر رو به روی خودش هست و این باعث می‌شود که بازیگر با خیال راحت‌تری با نقش ارتباط برقرار کند».

او هم‌چنین در پاسخ به این سوال که آیا شما تلاش کردید که از نقش‌های گذشته‌تان دور شوید؟گفت: «یک ویژگی‌هایی به شخصیت واقعی من مربوط می‌‌شوند و حذف کردن یا تکرار کردنش می‌تواند خوب نباشد. من سعی می‌کنم در نحوه بازی کردنم اغراق وجود نداشته باشد و سعی کردم کاراکتر را متفاوت و باور پذیر بازی کنم».

در ادامه این نشست سامان سالور مخاطب این فیلم را همه کسانی عنوان کرد که با قصه فیلم ارتباط برقرار می‌کنند:«اگر فیلم موفق شده‌باشد آینه‌ای در برابر جامعه گرفته باشد، مخاطبانش همه کسانی هستند که با قصه ارتباط برقرار می‌کنند. به‌خصوص نوجوان‌های یازده دوازده ساله‌ای که اعتیاد در پیرامون‌شان و در هر فضایی که به آن‌ها ربط دارد، وجود دارد. جدای از مردم امیدوارم کسانی که می‌توانند قدمی  برای رفع مشکلات مردم بردارند هم باید این فیلم را ببینند. افرادی که می‌توانند کاری کنند که ما به هم عشق بدهیم».

سالور در پایان نشست گفت: «همه ما می‌دانیم جشنواره امسال ، جشنواره سختی بود، اما تصمیم گرفتیم به احترام شما اینجا حضور داشته باشیم و من از همه عوامل فیلمم به شکل جداگانه سپاسگزاری می‌کنم».