هنروتجربه: آخرین نشست خبری اولین شب جشنواره فجر به فیلم «عامه‌پسند» سهیل بیرقی اختصاص داشت.

 سهیل بیرقی(کارگردان، تهیه‌کننده و نویسنده)، حسین جعفریان(مدیرفیلم‌برداری)، کریستف رضاعی(آهنگساز)، مجید کریمی (مجری‌طرح)، هوتن شکیبا و باران کوثری (بازیگران )، محمود گبرلو( مجری)و آنتونیاشرکا(منتقد) حاضران در نشست «عامه‌پسند» بودند.

آنتونیا شرکا در ابتدای  نشست با اشاره به آثار قبلی بیرقی عنوان کرد:«برخلاف دو فیلم “من” و “عرق سرد” که قهرمان‌های مشخصی داشتند، در فیلم سوم آقای بیرقی قهرمان به آن شکل مطرح نیست. در این فیلم با زن میانسالی سروکار داریم که در زندگی شخصی خودش شکست خورده و به طور مشخص تلاش می‌کند تا شرایطش را تغییر دهد و برای حفظ شأن خود سختی‌های زیادی را به جان می‌خرد.این زن می‌توانست در شهر خودش بماند و به زندگی‌ ادامه دهد، اما مهاجرت کرده و برای تغییر شرایط تلاشی مضاعف می‌کند».

وی در ادامه توضیح داد: « فهمیه در زندگی با مردهای زیادی سرکار و واکنش‌های مختلفی نسبت به آن‌ها داشته است.کارگردان ما را در جایگاه آن مردان می‌نشاند‌ و وادارمان می‌کند که ببینیم سهم آنها در شرایط زندگی زنی مثل فهمیه چیست؟».شرکا با توضیح این‌که در فیلم به جز میلاد مرد دیگری را در قاب تصویر نمی‌بینیم افزود:« میلاد همان‌قدر تنهاست که فهمیه ، او به دلیل تنها زندگی کردنش چوب جامعه را می‌خورد و فهمیه نیز به گونه‌ای دیگر تنهاست».این منتقد تاکید داشت بیرقی نگاه زنانه را به درستی در فیلم جاری کرده است.

در ادامه نشست، باران کوثری در خصوص همکاری با سهیل بیرقی گفت: «کار کردن با سهیل بیرقی یکی از خوش‌شانسی‌های هر بازیگری است. او شیوه‌ای را پیش پای شما می‌گذارد که می‌توانید متفاوت کار کنید. ما تمرین‌های طولانی در این فیلم با یکدیگر داشتیم و بودن هوتن شکیبا تجربه همکاری بسیار خوبی برایم بود». او در ادامه به همراهی سایر بازیگران هم اشاره کرد:« در میانه فیلمبرداری مادربزرگم را از دست دادم و اگر حمایت هوتن شکیبا و فاطمه معتمدآریا نبود، شاید نمی‌توانستم کار را ادامه دهم،به همین دلیل از آنها خیلی ممنونم».

هوتن شکیبا نیز در ادامه گفت: «در تولید این فیلم به قدری همه چیز به جا و سرجایش بود که نگرانی جز ایفای درست نقش و شخصیت نداشتم». شکیبا درباره اندک بودن نقش خود توضیح داد:«من پس از دریافت سیمرغ پیشنهاد کم نداشتم. با وجود استرس در انتخاب فیلم، دغدغه فیلم  “عامه‌پسند” و همچنین نقشم را دوست داشتم. میلاد نقش سختی بود و سعی کردم با نقش رفاقت کنم».

بیرقی نیز از حضور هر دو بازیگرفیلم (هوتن شکیبا و باران کوثری) تشکر کرد و افزود:«بسیار ممنونم که فراتر از بازیگر برای من یار بودند.تاثیر تک تک عوامل فیلم در جریان تولید فیلم بسیار مشهود است».او در ادامه دلیل ایستایی دوربین در «عامه‌پسند» را هم توجه به سادگی دانست:«اوج فیلم‌سازی و کارگردانی برای من در سادگی است . سخت‌ترین نوع ساخت فیلم نیز در سادگی رخ می‌دهد».بیرقی هم‌چنین روایت غیر خطی فیلم را این گونه توضیح داد:«روایت غیر خطی فیلم مبتنی بر بازیگوشی در صحنه بود که تدوین هم در این روند بسیارموثر بود».

تهیه‌کننده این فیلم در ارتباط با انتخاب این رده سنی برای شخصیت فهمیه گفت:«کمترین توجه ما، متوجه مادران است، ما در حق آنها ظلم می‌کنیم. هیچ‌ گاه به آنها در قالب انسان آزاد حق نمی‌دهیم. انتخاب سن برای کاراکتر منطق عجیبی نمی‌خواهد و می‌توان با نگاه به شرایط اطراف شخصیت فیلم را انتخاب کرد. فیلم در مورد زنی معمولی است که تصمیم می‌گیرد دیگر معمولی نباشد».

کریستف رضاعی نیز در خصوص موسیقی «عامه‌پسند » عنوان کرد:«کارگردان دقیق می‌دانست‌ که چه آهنگی در بخش‌های‌مختلف می‌خواهد. من ایده‌های دیگری برای این فیلم داشتم و اتودهای مختلفی برای بیرقی فرستادم ،اما او هنگام نوشتن فیلم‌نامه به این نوع موسیقی که همسو با پرسوناژ فهمیه است، رسیده بود».

بیرقی در پاسخ به این سوال که چرا در فیلم تصویر هیچ مردی دیده نمی‌شود و چرا شخصیت میلاد به عنوان تنها مرد نشان داده شد؟گفت:«به دلیل علاقه من به سادگی و‌ مینیمالیسیم، فیلم این پیشنهاد را می‌دهد که بدون دیدگاه‌های عامه پسند ، شخصیت افراد را تعریف کنیم».

بیرقی از تاثیر مجری طرح در روند این فیلم گفت: «اگر مجید کریمی نبود تهیه کنندگی من و مستقل بودن فیلم اتفاق نمی‌افتاد».