هنروتجربه: نشست خبری فیلم«روزصفر» اولین تجربه کارگردانی سعید ملکان با حضور عوامل فیلم در سینما رسانه برگزار شد.

نشست خبری فیلم «روز صفر» به تهیه‌کنندگی، نویسندگی و کارگردانی سعید ملکان با حضور کارگردان، ساعد سهیلی، امیر جدیدی، مهدی قربانی و تینو صالحی (بازیگران)، میثم مولایی (تدوین‌گر)، رشید دانشمند (صدابردار) ،امیر ملک‌پور (طراح لباس)، سهیل دانش اشرفی (طراح صحنه)، پوریا ذوالفقاری (منتقد) و با اجرای فرزاد حسنی دوشنبه چهاردهم بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در ابتدای این نشست خسرو ملکان در پاسخ به این سوال که چرا برای فیلم اول این سوژه سخت را انتخاب  و چه مسیری را برای پژوهش طی کرده است، گفت:«این یکی از سوژه‌هایی بود که دوست داشتم و دلیل آن سختی در ساخت بود، طرح فیلم‌نامه برای آقای اصفهانی بود و ما سعی کردیم آن را به زبان سینما جذاب‌تر بیان کنیم».

این کارگردان درباره نحوه همکاری با بهرام توکلی در نگارش فیلم‌نامه و ایده فیلم عنوان کرد:« طرح اولیه فیلم را آقای اصفهانی نوشته بود که من به همراه بهرام توکلی فیلم‌نامه «روز صفر» را نوشتیم».

در ادامه ساعد سهیلی درباره ایفای نقش عبدالمالک ریگی توضیح داد: «خیلی خوشحالم بعد از دو سال دوری از سینما به دلایل شخصی با این فیلم به سینما برگشتم و در اینجا حضور دارم. این نقش توفیق زیادی داشت. وقتی آقای  ملکان این نقش را به من پیشنهاد داد برایم خیلی کنجکاو برانگیز بود که در مورد این نقش تحقیق کنم و  بفهمم چگونه یک آدم معمولی که سی دی می‌فروشد به اینجا می‌رسد. این سوال برایم پیش آمد که این آدم چگونه به اینجا رسیدم».

امیر جدیدی هم درباره نقشش گفت:«کمتر پیش می‌آیدکه در سینمای ما چنین نقشی داشته باشیم. این نقش توانایی فیزیکی زیادی می‌خواست و دوست داشتم آن‌ را بازی کنم».

و سعید ملکان در همین ارتباط به ضرورت ایفای متفاوت نقش امیر جدیدی در فیلم اشاره کرد:«ما می‌خواستیم کمی از قالب‌های کلیشه‌ای و رایج بازیگری در سینمای ایران بیرون بیاییم. ما در سینمای امریکا صحنه‌های اغراق شده زیادی می‌بینیم اما صدای‌مان در نمی‌آید به این دلیل که ما در این زمینه‌ها فیلم نساختیم و این شکل بازی برای ما عادی نیست. فکر نمی‌کنم بازی امیر جدیدی اغراق شده است».

در ادامه نشست مهدی قربانی درباره ایفای این نقش‌اش در «روزصفر» و لهجه‌اش توضیح داد: «من از کودکی با آقای ملکان کار کرده‌ام و از او  بسیار آموخته‌ام. در زمان پیش تولید لهجه‌ها را در دفتر تمرین می‌کردیم. برای درآوردن لهجه، فیلم‌های عبدالمالک ریگی را نگاه کردم که لهجه راحت و جذابی بود».

در بخش دیگری از این نشست سوالی درمورد طراحی صحنه فیلم مطرح شد، دانش اشرفی توضیح داد: «واقعیت این است که اکثر لوکیشن‌های این فیلم داخل ایران بود و کارگردان هم در این ارتباط تحقیقات زیادی انجام داده بود. ما به دنبال رسیدن به فضای واقعی بودیم و در برخی از قسمت‌ها شرایط فیلم‌برداری در پاکستان نبود».

پوریا ذوالفقاری منتقد هم نکاتی را در مورد شخصیت‌پردازی فیلم عنوان کرد و در ادامه به تدوین خوب فیلم اشاره داشت:«تدوین چنین فیلمی با این همه سکانس و صحنه‌های پر کشمکش نیازمند ریتم یکدست بودیم که فکر می‌کنم یکی از سخت‌‌ترین و بهترین کارهای میثم مولایی بوده است».

ملکان  هم در مورد تدوین این فیلم گفت: «میثم مولایی در تمام بخش‌های فیلم کنار ما بود و اگر او نبود این فیلم ساخته نمی‌شد. در تدوین فیلم به‌خاطر  مدیریت مولایی یک دقیقه دور ریز نداشتیم».

 و در ادامه خود مولایی توضیح داد:«وظیفه تدوین‌گر است که در تدوین مدیریت داشته باشد و آقای ملکان با اعتمادی که داشت باعث پیشرفت و افزایش دقت من شد. تدوین این فیلم کار سختی بود به این دلیل که به دو بخش تقسیم می‌شد. در ابتدا ریتم کندتر و فضای آرام‌تری بر فیلم حاکم است اما در نیمه دوم با ریتم تند‌تری روبه رو هستیم. این ترکیب تدوین، ببینده را آماده بخش دوم فیلم می‌کند».

در ادامه نشست سوالاتی در ارتباط با نحوه انتخاب بازیگران مطرح شد.ملکان در خصوص انتخاب سهیلی برای نقش عبدالمالک ریگی گفت: «بهترین انتخاب، سهیلی بود که عالی نقش را بازی کرد. توانایی ساعد سهیلی منجر به انتخاب او شد».و درباره انتخاب جدیدی هم عنوان کرد:« هر کدام شما جای ما بودید انتخاب دیگری جز جدیدی نداشتید. اگر او این نقش را نمی‌پذیرفت این فیلم را نمی‌ساختیم و درباره ساعد هم اعتقادم همین است. همه اکت‌های بازیگران از ایستادن تا لهجه به درستی انجام گرفت».

این کارگردان سپس در پاسخ به سوال در مورد انگیزه ساخت این فیلم گفت:«تمام داستان این فیلم براساس واقعیت است. دوست داشتم آدم‌هایی که بدون اسم و گمنام برای امنیت کشورمان تلاش می‌کنند را روایت کنم. شخصی که در فیلم مامور امنیتی است نیز در پایان به زندگی در میان مردم برمی‌گردد و از آن‌ها طلبکار نیست. این فیلم یک فیلم ملی است و هیچ بخشی از آن تخیل نیست. هیچ جایی از فیلم تروریست‌ها را در سیستان و بلوچستان نمی‌بینیم و تمام مقر تروریست‌ها در پاکستان است».

 ملکان در پاسخ به سوالی هزینه فیلم را حدود هشت میلیارد تومان ذکر کرد.

او هم‌چنین در پایان در جواب این سوال که آیا بعد از شهادت سردار سلیمانی سکانسی به فیلم اضافه شده است، توضیح داد:« زمان که شهید سلیمانی ترور شد ما در آلمان بودیم و نمی‌توانستیم سکانسی از این شهید بزرگوار در فیلم داشته باشیم».

برچسب‌ها: