هنروتجربه:فیلم‌های کوتاه و مستند در جشنواره فیلم فجر به‌ویژه طی سال‌های اخیر فراز و نشیب‌هایی را تجربه‌کرده‌اند،اما هنوز به شرایطی که هم برای گردانندگان این رویداد سینمایی مطلوب باشد و هم برای سازندگان این آثار دست پیدا نکرده‌اند. تمهید اکران مردمی و بلیت فروشی برای این فیلم‌ها و اختصاص سانس آخر جشنواره سی‌وهشتم به آن‌ها هم گویا چندان کارساز نبوده‌است. البته هنوز تا پایان جشنواره و داوری این تمهید زمان باقی مانده‌است،بخصوص که سانس‌های بهتر در سالن‌های پرطرفدار سینمایی در راه هستند.

در روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن سه مستند و سه فیلم کوتاه در پردیس باغ کتاب وسینمای رسانه به نمایش در می‌آیند.

پردیس باغ کتاب در سانس ساعت ۱۶:۳۰ مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست»، فیلم کوتاه «امتحان» و در سانس ۱۹ مستند«بانو» و فیلم کوتاه «برف‌های سپید سرگردان» را نمایش می‌دهد.

پردیس ملت سینمای رسانه در سانس ۲۰:۳۰ میزبان مستند«خسوف» و فیلم کوتاه«اشغال» است.

مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» به کارگردانی سام کلانتری تلاش‌های تیم ملی هاکی دختران محور قرار داده و تلاش کرده از زاویه‌ای تازه به چالش‌ها و شخصیت این دختران ورزشکار بپردازد.

فیلم کوتاه«امتحان» به کارگردانی سونیا حدادی هم داستان دختری به نام صدف است که  از صبح در تب و تاب امتحان مدرسه اش به سر می‌برد ولی روز مدرسه و شرایط معمولی برایش رقم نمی‌خورد.

مستند«بانو» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمد حبیبی منصور، زندگی پر فراز و نشیب بانویی را روایت می‌کند که پس از ازدواجی عجیب، وارد دنیای جدید می‌شود و با مشکلات پیچیده‌ای روبه‌رو می‌شود. او حالا پس از ۶۰ سال زندگی در اهواز، به یک قهرمان تبدیل شده است.

فیلم کوتاه «برف‌های سپید سرگردان» به کارگردانی محمدرضا وطن دوست به مرور خاطرات پیرزنی در ۱۰ دقیقه پایانی عمرش می‌پردازد.در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «تا چشاتو می‌بندی و باز می‌کنی می‌بینی موهات مثله برف سپید شده و وقت رفتنه…»

مستند«خسوف» به کارگردانی محسن استادعلی تردیدهای یک طلبه را به تصویر می‌کشد.این مستند درباره طلبه جوانی است که در زندگی خود به یک دوراهی رسیده است؛ یک دوراهی عجیب و نامتعارف. طلبه جوان با همسرش بر سر این که یک طلبه تمام وقت باشد که صرفا مباحث حوزوی و دینی را دنبال می کند یا طلبه ای که در کنار طلبگی می خواهد فیلمسازی و کار مستند کند، در یک مباحثه و جدال دائم قرار گرفته است.

فیلم کوتاه «اشغال» ما را به سال‌های دور و زمان جنگ جهانی دوم می‌برد:«زمان اشغال تهران توسط نیروهای متفقین، یک سرباز انگلیسی با یک بیمار ایرانی در بیمارستانی هم اتاق می شود، و رابطه‌ای میان‌شان شکل می گیرد».

برچسب‌ها: