هنروتجربه:درام جنگی «۱۹۱۷» به کارگردانی سام مندس برنده هفت جایزه هفتاد و سومین دوره جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) شد.

مراسم هفتاد و سومین دوره جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا)، یکشنبه‌شب(۱۳ بهمن/دوم فوریه)  در رویال آلبرت هال در لندن برگزار شد.

«۱۹۱۷» ساخته تحسین شده سام مندس که نامزد ۹ جایزه بود، توانست، هفت جایزه شامل بهترین فیلم و بهترین کارگردان را به خود اختصاص داد. این فیلم در بخش‌های بهترین فیلم بریتانیایی، بهترین فیلم‌برداری، بهترین طراحی صحنه، بهترین جلوه‌های ویژه تصویری و بهترین صدا نیز برنده شد. این فیلم امسال در جوایز گلدن گلوب جایزه بهترین فیلم درام را دریافت کرد و نامزد ۱۰ جایزه اسکار ازجمله جایزه بهترین فیلم هم هست.

فیلم «جوکر» به کارگردانی تاد فیلیپس هم با ۱۱ نامزدی بیشترین شانس را برای دریافت جوایز بفتا ۲۰۲۰ داشت و درنهایت جوایز سه بخش بهترین بازیگر مرد برای واکین فینیکس، بهترین موسیقی و بهترین انتخاب بازیگر به آن تعلق گرفت.

فیلم کره‌ای «انگل»هم از جوایز بفتا بی‌نصیب نماند و در دو بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان و بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی جایزه گرفت.

«روزی روزگاری در هالیوود»به کارگردانی کوئنتین تارانتینو هم با وجود  ۱۰ نامزدی فقط موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل برای برد پیت شد. «ایرلندی» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی هم بدشانس‌ترین فیلم این دوره از جوایز بود که در رشته ۱۰ نامزد شد اما مراسم را بدون جایزه ترک کرد.

فیلم‌های مطرح دیگر ۲۰۱۹ نظیر  «داستان ازدواج»، «زنان کوچک»، «خبر تکان‌دهنده»، «فورد در برابر فراری»،«جوجو خرگوش» و«جودی» نیز هر کدام یک جایزه گرفتند.  مریم مهاجر فیلمساز ایرانی-بریتانیایی با انیمیشن کوتاه «بابابزرگ عاشق‌پیشه» جایزه بخش بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی را از آن خود کرد.

در این مراسم که گراهام نورتن مجری تلویزیون و رادیو اجرای آن را به عهده داشت، کاتلین کندی تهیه‌کننده آمریکایی و اندی سرکیس بازیگر بریتانیایی تقدیر شدند.

آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا در سال‌های اخیر متهم به نادیده‌گرفتن غیر سفید پوستان و هم‌چنین کارگران‌ها زن است. واکین فینیکس هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگری برای «جوکر» به این نکته اشاره داشت:«حسی متضاد دارم، چون خیلی از همکاران بازیگرم که شایسته دریافت جایزه هستند، این امتیاز را ندارند. فکر می‌کنم ما پیامی بسیار واضح برای رنگین‌پوستان می‌فرستیم؛ این که اینجا کسی به شما خوشامد نمی‌گوید. فکر نمی‌کنم کسی صدقه یا برخورد تبعیض‌آمیز بخواهد. آدم‌ها فقط می‌خواهند دیده شوند، قدردانی شوند و محترم شناخته شوند».

 برندگان جوایز بفتا ۲۰۲۰ 

بهترین فیلم: «۱۹۱۷»

بهترین فیلم بریتانیایی: «۱۹۱۷»

بهترین کارگردان: سام مندس، «۱۹۱۷»

بهترین بازیگر مرد: واکین فینیکس، «جوکر»

بهترین بازیگر زن: رنی زلوگر، «جودی»

بهترین بازیگر مرد مکمل: برد پیت، «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین بازیگر زن مکمل: لورا درن، «داستان ازدواج»

بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی: «انگل» نوشته بونگ جون هو و هان جین وون

بهترین فیلم‌نامه اقتباسی: «جوجو خرگوش» نوشته تایکا وایتیتی

بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی: «طعمه» مارک جنکین (نویسنده/کارگردان)، کیت بایرز، لین ویت (تهیه‌کنندگان)

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو (کره جنوبی)

بهترین مستند: «برای سما»به کارگردانی وعد الخطیب و ادوارد واتس

بهترین فیلم انیمیشن: «کلاوس» به کارگردانی سرهیو پابلوس

بهترین فیلم‌برداری: «۱۹۱۷» راجر دیکنز

بهترین موسیقی: «جوکر» هیلدور گودنادوتیر

بهترین تدوین: «فورد در برابر فراری» اندرو باکلند و مایکل مکاسکر

بهترین طراحی صحنه: «۱۹۱۷»دنیس گاسنر و لی ساندالس

بهترین طراحی لباس: «زنان کوچک»جاکلین دوران

بهترین چهره‌پردازی و مو: «خبر تکان‌دهنده» ویوین بیکر، کازو هیرو و آنی مورگان

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: «۱۹۱۷» گرگ باتلر، گیوم روشرون و دامینیک توهی

بهترین صدا: «۱۹۱۷» اسکات میلان، الیور تارنی، ریچل تیت، مارک تیلور و استیوارت ویلسن

بهترین انتخاب بازیگر: «جوکر» شینا مارکوویتز

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی: «یادگیری اسکیت‌بازی در یک منطقه جنگی» (اگر یک دختری) به کارگردانی کارول دیسینگر

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی: «بابابزرگ عاشق‌پیشه» به کارگردانی مریم مهاجر

ستاره نوظهور (جایزه تماشاگران): مایکل وارد

 

برچسب‌ها: