هنروتجربه: پوریا رحیمی‌سام بازیگر فیلم‌های «قصیده گاو سفید» و «من‌می‌ترسم» در گفت‌وگویی درباره بازی در این فیلم‌ها،تعامل با کارگردان‌ها و بازتاب نمایش فیلم‌ها در بین تماشاگران صحبت کرده‌است.

پوریا رحیمی‌سام‌ بازیگر سینما درباره شخصیتی که در فیلم «قصیده گاو سفید» بازی کرده است به سایت جشنواره فیلم فجر، گفت: «با بهتاش صناعی‌ها چندسال پیش در فیلم «احتمال باران اسیدی» همکاری داشته‌ام که یکی از درخشان‌ترین تجربه‌های زندگی من بود. این فیلم بعد از این سال‌ها هنوز ماندگاری خود را دارد و زنده است و هنوز هم از این کار بازخوردهای خوبی می‌گیرم. بهتاش صناعی‌ها را به خوبی می‌شناسم، در این سال‌ها با هم در ارتباط بوده‌ایم و هردو می‌دانستیم که قرار است دوباره با هم کار کنیم. »

او ادامه داد: «در فیلم «قصیده گاو سفید» نقشی که متناسب با سن من باشد وجود نداشت و عملاً به عقیده من یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن هم اتفاق افتاد. علیرضا ثانی‌فر جزو بازیگران موردعلاقه من است و شرایط سنی متناسب با نقش را دارا بود. به فراخور پیشروی فیلم نقشی در فیلم‌نامه وجود داشت که بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم که همیشه فیلم‌نامه‌هارا باهم‌ پیش می‌برند، تصمیم گرفتند ‌من نقش برادر شخصیت فیلم را که به اشتباه اعدام شده است، بازی کنم».

این بازیگر درباره تفاوت این نقش با سایر بازی‌هایش گفت: «قرار بر این بود که تصور تماشاچی از بازی‌های قبلی من تغییر کند. تلاش کردیم که در این فیلم بسیاری از اساس و اسلوب بازی‌های قبلی من شکسته شود و چهره‌ای متفاوت را شاهد باشیم».

رحیمی سام درخصوص وجوه شخصیتی که در فیلم «قصیده گاو سفید» بازی کرده است، افزود: «به واسطه سابقه خوب و درخشانی که با بهتاش صناعی‌ها داشته‌ام، شکل هماهنگ شدن با هم را آموخته‌ایم. به نظرم شیوه هدایت رسیدن به نقش در کارهای بهتاش صناعی‌ها همان چیزی است که موردعلاقه من است چون از طراحی‌های بیرونی کمتر استفاده می کند. انتخاب فضا و میمیک و همه نکات بسیار درونی اتفاق می افتد. به طورکلی درباره ویژگی‌های درونی خود شخصیت جستجو می کند. در واقع به عمق فیلم‌نامه و لحن آن و جزئیاتی از زندگی و حواشی شخصیت که حتی شاید در فیلم ندیده‌ایم می‌پردازد‌ که قطعاً همه اینها از درون فیلم‌نامه بیرون می‌آید‌. شکل رسیدن به یک‌موقعیت حتی در گفتار و میمیک صورت. اینها همه از درون و عمق فیلم‌نامه می‌آید. این شیوه موردعلاقه من است. تلاشم این بوده که از میزان اطلاعاتی که از شخصیت جمع‌آوری می‌کنم و هم‌چنین میزان یافته‌هایم از کارگردان متوجه شوم که تغییراتی نیز در من اتفاق افتاده است. مانند شیوه نشستن و حالت میمیک صورت. اجازه می‌دهم‌ شخصیت نوشته شده در فیلم‌نامه، تغییرات ممکن را روی من اجرا کند. دوست دارم نقش واسطه را داشته باشم تا تصمیم گیرنده باشم. به همین دلیل شیوه کارگردانی بهتاش صناعی‌ها را بسیار می‌پسندم، چون بیشتر از این‌که بازیگر به برون گرایی و به رخ کشیدن خودش فکر‌کند در واقع شخصیتی را می‌سازد  که پشت‌آن پنهان است».

رحیمی سام درباره نقشی که در فیلم «من می‌ترسم» بازی کرده است اضافه کرد: «کارکردن با بهنام بهزادی یک اتفاق خوب برای هربازیگری است چون یک فیلم‌ساز آبرومند، مستقل، معتبر و استاندارد است که در این سال‌ها فیلم‌های خوبی نیز ساخته است. این‌مساله باعث شد کهپیشنهاد بازی در این فیلم را متفاوت از سایر پیشنهادهایم در سال‌های اخیر ارزیابی کنم چون برای خودم تجربه بسیار ویژه‌ای است و از این نظر که این فیلم اولین نقش اصلی من در سینماست، برایم حساسیت‌ها و ویژگی‌هایی دارد. امیدوارم برای هردو فیلم اتفاق‌های خوبی بیافتد‌».

او درباره تعامل با کارگردان‌ها و هم بازی‌هایش در این دو فیلم توضیح داد:«در هردو پروژه دوستی‌های بسیار خوبی اتفاق افتاد. در گروه بهتاش صناعی‌ها به علت دوستی قدیمی‌تری که داشتیم، اتفاق ویژه‌ای افتاد و گروه او همیشه یکی از بهترین گروه‌هاست. آرامش و امنیت بازیگر و رفاقت‌های جلوی دوربین و پشت دوربین در این گروه ویژه است. در گروه بهنام بهزادی هم‌همین طور است و او بسیار از فضای مثبت و سلامت صحنه مراقبت می کند. هربازیگری با هردیدگاه و ایدئولوژی که با بهنام بهزادی کار کند موظف به منطبق شدن با این فضا و اتمسفر است. در فیلم‌«من می‌ترسم» دوست‌های خوب و تجربه‌های خوبی به دست آوردم که برایم بسیار جذاب و دوست داشتنی بود».

رحیمی‌سام هم‌چنین در مورد بازتاب نمایش فیلم‌هایی که در جشنواره دارد، در سینماهای مردمی گفت:  «من فیلم‌ها را با مردم در سالن سینماها دیدم که برایم بسیار مهمتر و هیجان انگیزتر بود‌. چون اتفاقات و واکنش های مردمی درباره فیلم در اولویت من است. واکنش مردم به فیلم بسیار جالب بود. به نظر من این طور فیلم ها می توانند درمسیر ذائقه مردم راه تازه ای را آغاز کنند. فیلم «قصیده گاو سفید» براساس ذات فیلم‌نامه و تمپوی آن فیلم کندی است اما تماشاگر دوساعت و خورده‌ای در تمرکز سکوت کامل، فیلم را می‌بیند، این خودش اتفاق بزرگی است. مردم به شدت بااین اثر ارتباط برقرار کردند. اما برای من‌جای کنجکاوی دارد که چرا در نظرسنجی‌های سه روز اول که اعلام شد فیلم «‌قصیده گاو سفید» جزو ده فیلم برتر نبوده است».