هنروتجربه: جشنواره سی‌وهشتم فیلم فجر در ششمین روز برگزاری میزبان فیلم‌های مستند و کوتاه در چهار سالن سینما است.

پنجشنبه ۱۷ بهمن پردیس ملت سینمای رسانه در ساعت ۲۲:۳۰ مستند«زمستان است» و فیلم کوتاه«پاندای قرمز» را نمایش می‌دهد.

پردیس باغ کتاب دو سانس را به نمایش فیلم‌های مستند و کوتاه اختصاص داده‌است.در ساعت ۱۷مستند«خط باریک قرمز» و فیلم کوتاه «کوچه» و در ساعت ۲۲ مستند«خسوف» و فیلم کوتاه «اشغال» در این پردیس بر پرده می‌روند.

پردیس کیان هم در سانس ساعت ۱۹:۳۰ مستند«پروژه ازدواج» و فیلم کوتاه«سوربز» را به نمایش در می‌آورد.

پردیس شکوفه هم در ساعت ۱۹:۳۰ میزبان مستند«پروژه ازدواج» و فیلم کوتاه«سوربز» است.

«پروژه ازدواج» مستندی به کارگردانی مشترک حسام اسلامی و عطیه عطارزاده است که مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه‌کنندگی آن را برعهده دارد.این دو کارگردان که هریک تجربه‌هایی جداگانه در ساخت مستند داشته‌اند، این بار با همکاری یکدیگر به سراغ موضوعی خاص رفته‌اند و از تجربیات شخصی خود هم در روایت آن بهره گرفته‌اند. موضوع فیلم مطرح شدن ازدواج بیماران در یک مرکز نگهداری از بیماران اعصاب و روان است که با مخالفت‌ها و مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شود.

فیلم کوتاه «سُور بز» به نویسندگی و کارگردانی سعید زمانیان روایتی است از کودک ۹ ساله‌ای که از زاویه دید او داستان فیلم تعریف می‌شود.

مستند «زمستان است» به کارگردانی مهرداد زاهدیان روایتی از خیابان لاله‌زار تهران است.در این مستند با صدای دلنشین منوچهر انور همراه می‌شویم که  روایت‌گر بخشی از  تاریخچه خیابان لاله‌زار از دوران قاجار تا اکنون است.

فیلم کوتاه«پاندای قرمز» به کارگردانی علی پاک نیا داستان راننده‌ای را روایت می‌کند که آرزوی سفر به دانمارک را دارد او با مسافری برخورد می‌کند که بعد از هشت سال از دانمارک بازگشته است.این فیلم از معدود فیلم‌های کوتاه با فضای فانتزی است که به گفته کارگردانش اتمسفری متفاوت دارد و قرار است تماشاگران از دیدن آن لذت ببرند.

مستند«خط باریک قرمز» روایت‌گر داستان یک گروه مجرم نوجوان در زندان است که به کمک چند مربی نمایش تصمیم می‌گیرند یک نمایش را روی صحنه ببرند تا اگر موفق بود، به این بهانه و برای اجرا یک روز از زندان خارج شوند.این مستند نمایش موفقی در جشنواره سینما حقیقت داشت و جوایز متعددی از جمله تندیس هنروتجربه را دریافت کرد.

فیلم کوتاه «کوچه» به کارگردانی محمدرضا مصباح در جشنواره سینما حقیقت عنوان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را کسب کرد. فیلم‌نامه این فیلم نوشته دو برادر خوش ذوق تبریزی بهرام و بهمن ارک است که امسال با فیلم «پوست» در بخش نگاه نو جشنواره فیلم فجر حضور دارند. در این فیلم بازیگر نام آشنای سینما و تئاتر ایران گلاب آدینه ایفای نقش می‌کند و دیگر بازیگران آن نورا هاشمی، رضا اکبرپور، آذین پورزند، محمد حیدرقلی هستند. داستان فیلم درباره گروهی مستندساز است که  برای ثبت خاطرات خانم افخم شبستری از آخرین دیدار او با همسرش به منزل او می‌روند اما فیلم در دنیای رویای او متحیر می‌ماند تا حسرت چهل ساله او را بازیابی کند.

مستند«خسوف» به کارگردانی محسن استادعلی تردیدهای یک طلبه را به تصویر می‌کشد.این مستند درباره طلبه جوانی است که در زندگی خود به یک دوراهی رسیده است؛ یک دوراهی عجیب و نامتعارف. طلبه جوان با همسرش بر سر این که یک طلبه تمام وقت باشد که صرفا مباحث حوزوی و دینی را دنبال می کند یا طلبه ای که در کنار طلبگی می خواهد فیلمسازی و کار مستند کند، در یک مباحثه و جدال دائم قرار گرفته است.

فیلم کوتاه «اشغال» ما را به سال‌های دور و زمان جنگ جهانی دوم می‌برد:«زمان اشغال تهران توسط نیروهای متفقین، یک سرباز انگلیسی با یک بیمار ایرانی در بیمارستانی هم اتاق می شود، و رابطه‌ای میان‌شان شکل می گیرد».

برچسب‌ها: