هنروتجربه:نشست خبری «کشتارگاه» با حضور عوامل و بازیگران فیلم در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

نشست خبری فیلم «کشتارگاه» به کارگردانی عباس امینی با حضور کارگردان ، جواد نوروز بیگی (تهیه‌کننده)، حسین فرخ‌زاده (نویسنده)، امیرحسین فتحی و باران کوثری (بازیگر)، احسان رفیعی‌جم (مدیر فیلمبرداری)، حمید نجفی‌راد (تدوین)، سحرعصرآزاد (منتقد) با اجرای محمود گبرلو امروز پنجشنبه هفدهم بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در ابتدای این نشست سحر عصر آزاد با اشاره به فیلم‌های قبلی کارگردان از شناخت عباس امینی از منطقه جنوب کشور گفت  وافزود:«بافت مستند و بافت درام در «کشتارگاه» به خوبی دنبال شده است. امینی این توانایی را دارد که با نگاه خود فیلم‌هایش را متمایز کند».

عصرآزاد هم‌چنین انتخاب بازیگران چهره در این فیلم را هوشمندانه دانست:«حضور بازیگران چهره در یک فیلم آن را غیرهنری نخواهد کرد. اگر بازیگری در خدمت درام باشد آنجاست که می توان فهمید که یک کارگردان آیا برای گیشه بازیگر ستاره انتخاب کرده یا برای بهتر شدن قصه اش. انتخاب بازیگران تنها به دلیل گیشه و فروش نبوده و آن‌ها با توجه به چالشی که در درام دارند انتخاب شده‌اند».

در ادامه از عباس امینی در ارتباط با داستان فیلم سوال شد،او گفت:«به دنبال ساختن فیلم جدیدی بودیم که موضوع روز باشد. فیلم‌های قبلی من نتوانستند اکران عمومی خوبی داشته باشند. با انتخاب موضوع دلار و دغدغه جامعه نسبت به آن که موضوع روزاست تصمیم به ساخت این فیلم گرفتم. در تحقیقات این فیلم دسترسی کاملی به روند پخش دلار در بازار نداشتیم از این رو به سمت دلارفروش‌های کیفی رفتیم».

حسین فرخ‌زاده نویسنده فیلم‌نامه هم در همین ارتباط افزود:«نمونه‌های واقعی از این داستان وجود دارد و نمونه کاراکترهای واقعی آن برخی از دوستان من هستند. اگر هرکسی به تجربه‌هایش توجه کند با این موضوع در اطرافیانش روبه رو می‌شود. منطقه جنوب امکانات دراماتیک زیادی برای ساخت این فیلم به ما داد».

از جواد نوروز بیگی هم درباره تهیه‌کنندگی این فیلم عنوان کرد:« این قصه بسیار جسورانه بود و داستان آن را دوست داشتم. قرارداد پخش این فیلم را در زمان ساخت فیلم بستیم و برنامه‌ریزی‌‌های خوبی در این زمینه داشتیم».

در ادامه کارگردان «کشتارگاه» در ارتباط با اکران عمومی فیلم و نظرهای مردمی گفت:« در چند کاری که ساختم طبیعتا در بخشی از آن به هنر پرداخته‌ام و این بار شانس این را داشتم که در کنار این بازیگرها فیلم بسازم. هیچ موقع در انتخاب بازیگرها به فروش فکر نکردم. فروش معادله پیچیده‌ای دارد. آرزوی هرکسی که فیلم می‌سازد این است که مورد استقبال مخاطب باشد. دوست دارم همه رده‌های سنی فیلم مرا دوست داشته باشند و این فیلم را ببینند».

در بخش دیگری از این نشست باران کوثری در واکنش به سوالاتی که از چرایی حضور بازیگران چهره در فیلم‌های هنری استفاده می‌شود،می‌پرسید، توضیح داد:« نگاه این چنینی به بازیگر  که تنها به فروش فیلم کمک می‌کند، کمی بی‌انصافی است. چراکه ممکن است نقشی در فیلم وجود داشته باشد که کارگردان حس کند آن را باید یک بازیگر حرفه‌ای بازی کند چون یک نابازیگر از پس آن بر نمی‌آید».

امیرحسین فتحی  هم در ارتباط با نقش خود در «کشتارگاه» گفت:« در این فیلم با آقای امینی گفت‌وگوهای زیادی درمورد نقشم در فیلم داشتیم و من هم تلاش کردم به این نقش نزدیک شوم».

امینی هم در ادامه در مورد نقش فتحی در این فیلم توضیح داد:« انگیزه امیرحسین یکی از مواردی بود که مرا جذب کرد. من او را در تئاتر دیده بودم و برای این نقش مناسب دیدم. او برای حضورش در یک نقش وقت و انرژی زیادی می‌گذارد».

امینی هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که چرا در فیلم چهارم با فیلم اولی‌ها رقابت می‌کنید، عنوان کرد:« ما در جشنواره شاهدیم که برخی اتفاقات برای فیلمسازان بزرگ کاملا متفاوت با بقیه است و آیین‌نامه برای آن‌ها رعایت نمی‌شود. به عنوان مثال ما به شدت بحث داشتیم که سانس فیلم را به خاطر همزمانی با بازی دربی عوض کنیم اما به ما گفتند که بر اساس آیین‌نامه نمی‌شود. اما در مقابل شاهدیم که فیلمسازان دیگری می‌توانند فیلم خود را در سانس دلخواه به نمایش بگذارند. به شخصه خودم هم نمی‌دانم که چرا اصرار داشتند که فیلم اولی باشم. در آیین‌نامه سازمان سینمایی یک قانون آمده و در آیین‌نامه ارشاد قانون دیگری آمده که به شخصه از آن سر در نمی‌آورم اما براساس آن من را فیلم اولی حساب کرده‌اند».

برچسب‌ها: