هنروتجربه: کرک داگلاس بازیگر و تهیه‌کننده و از آخرین بازمانده‌های عصر طلایی هالیوود بر اثر کهولت سن در ۱۰۳ سالگی درگذشت.

مایکل داگلاس فرزند او در بیانیه‌ای درباره مرگ پدرش نوشت: «من و برادرانم با اندوه بسیار اعلام می‌کنیم که کرک داگلاس امروز در سن ۱۰۳ سالگی ما را ترک کرد. برای دنیا، او یک افسانه بود، یک بازیگر از عصر طلایی سینما که در سال‌های طلایی خود خوب زندگی کرد، یک انسان‌دوست که تعهدش به عدالت و آرمان‌هایی که باور داشت برای همه ما یک معیار بود».

استیون اسپیلبرگ کارگردان سینمای هالیوود هم در پی درگذشت کرک داگلاس، گفت: «کرک کاریزمای خود به عنوان ستاره سینما را تا پایان عمر شگفت انگیز خود حفظ کرد و افتخار می کنم که بخش ناچیزی از ۴۵ سال آخر عمر او بودم».

داگلاس از سال ۱۹۴۶ با فیلم «عشق عجیب مارتا ایورز» برای اولین بار مقابل دوربین رفت. او اما با نقش‌آفرینی نقش یک مشت‌زن بی‌وجدان در فیلم «قهرمان» (۱۹۴۹) به کارگردانی مارک رابسن بود که به شهرت رسید و شمایل ستیزه‌جو و خشمگین او شکل گرفت. نقش‌آفرینی در فیلم‌هایی «تک‌خال در حفره» ساخته بیلی وایلدر و «داستان کارآگاه» به کارگردانی ویلیام وایلر و «در راه خطر» اوتو پرمینجر این شمایل را قوام بخشیدند.

داگلاس طی ۵۰ سال‌ها فعالیت در سینما در فیلم‌های زیادی بازی کرد و ایفای نقش شخصیت‌های متفاوتی را برعهده گرفت. از برده‌ معترضی که مبدل به رهبر قدرتمند شورشی‌ها شد در« اسپارتاکوس» تا ونسان ون‌گوگ نقاش شوریده حال در «شور زندگی».

او علاوه بر بازیگری در ۱۹۵۵ شرکت فیلمسازی خود را تاسیس کرد و فیلم مطرح «راه‌های افتخار» (۱۹۵۷)  استنلی کوبریک را تهیه‌کرد.و بعد از آن هم با همکاری این کارگردان «اسپارتاکوس» را ساختند که این فیلم توانست به فروش۳۰ میلیون دلاری دست یابد و یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های سال بود.

این بازیگر برای فیلم‌های «قهرمان»، «بد و زیبا» و «شور زندگی» سه بار نامزد اسکار شد، اما جایزه نگرفت. آکادمی علوم و هنرهای سینمایی سال ۱۹۹۶ برای ۵۰ سال حضور خلاق داگلاس در جامعه سینمایی یک جایزه اسکار افتخاری به او اهدا کرد.

داگلاس در ژانویه ۱۹۹۶ بر اثر یک سکته مغری شدید توانایی صحبت کردن را از دست داد. با این حال، او دوره‌های گفتاردرمانی را گذراند و حالش آن‌قدر خوب شد که توانست مارس آن سال جایزه اسکار افتخاری را دریافت کند. او همچنین در جوایز اسکار ۲۰۱۱، در ۹۴ سالگی، در مراسم اسکار شرکت کرد و نامزدهای بخش بهترین بازیگر زن مکمل را معرفی کرد.

او هم‌چنین در سال‌های اخیر بیشتر وقت خود را به نوشتن کتاب و گاهی اوقات نوشتن یادداشت برای رسانه‌ها می‌کرد. دهمین کتاب او با عنوان «من اسپارتاکوس هستم! فیلم می‌سازم، لیست سیاه را زیر پا می‌گذارم» در ۲۰۱۲ منتشر شد. داگلاس در ۲۰۱۴ نیز مجموعه شعرهای خود را منتشر کرد.

برچسب‌ها: