هنروتجربه:نشست خبری فیلم «دشمنان» با حضور عوامل و بازیگران در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

 نشست خبری فیلم «دشمنان» ساخته علی درخشنده با حضور کارگردان فیلم، مجید برزگر (تهیه‌کننده)، ندا جبرئیلی، سعید آرمند، سینوهه دانشمند (بازیگران)، بهروز بادروج (مدیر فیلم‌برداری)، محمدمهدی جواهری‌زاده (صداگذار)، لیلا نقدی‌پری (طراح صحنه و لباس)، زهره صمدی (طراح چهره‌پردازی)، حمید جانی‌پور (عکاس)، ایلیا محمدی‌نیا (منتقد) و با اجرای فرزاد حسنی عصر امروز یکشنبه بیستم بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در ابتدای این نشست علی درخشنده در مورد انتخاب بازیگران «دشمنان» و نگاهش به گیشه گفت:«صرفا فکر نمی‌کنم فیلم را برای گیشه ساخته باشم. یک سری از بازیگران که اساتید من هستند و در این مدل فیلم‌ها بیشتر دیده شده‌اند را می‌توانستم برای فیلم دعوت کنم اما انتخابم رویا افشار بود».

این کرگردان همچنین درباره ساخت فیلم «دشمنان» در شهرک اکباتان  توضیح داد: «همه با شهرک اکباتان آشنایی دارند، از همه قشری در این شهرک زندگی می‌کنند و به نظرم فضای مناسبی برای فیلم‌برداری داشت».

مجید برزگر تهیه‌کننده این فیلم هم  در ارتباط با انتخاب رویا افشار عنوان کرد:«: ما برای انتخاب خانم افشار سعی داشتیم که آشنایی‌زدایی کنیم و از چهره‌‌ای که کمتر در سینما دیده شده برای این نقش استفاده کنیم».

او در ارتباط با ساخت این فیلم هم گفت:«علی درخشنده دغدغه‌ای داشت و قصه‌‌‌ای را پیش برده بود و به اجرایی شدن آن کمک کردم و سعی داشتم شرایطی را به وجود بیاورم که او‌ کارش را به بهترین شکل انجام دهد. نمی‌دانم که تا چه میزان موفق بوده‌ام».

برزگر در ارتباط با گیشه و اکران فیلم هم عنوان کرد:«این فیلم برای اکران و مخاطب به خصوص ساخته شده است. بر مبنای الگوهایی که برای فیلم طراحی کردیم بازگشت سرمایه خواهیم داشت. منظور فروش میلیاردی نیست و بازگشت سرمایه برای ما کفایت می‌کند».

درخشنده همچنین در پاسخ به این سوال که آیا این فیلم نسخه زنانه فیلم «پرویز» است،توضیح داد: «هر کسی ناخودآگاه ممکن است از یک اثر تاثیر بگیرد، زمانی که فیلم «پرویز» را دیدم دوست داشتم با کارگردان آن کار کنم و این تنها باری بود که درباره کسی این حرف را می‌زدم. شانس هم به من رو کرد و با آقای برزگر آشنا شدم».

ایلیا محمدی‌نیا منتقد در بخش دیگری از این نشست درباره فیلم «دشمنان» گفت:«از لحظه شروع این نشست سوال‌هایی درباره اکران و فروش فیلم «دشمنان» مطرح می‌شود.در حالی اگر به سایت‌های خبری را مرور کنیم متوجه فیلم‌هایی از بدنه می‌شوین و بودجه‌های میلیاردی دارند اما در گیشه ناموفق‌اند می‌شویم. فیلم‌هایی مثل «دشمنان» می‌توانند در سینمای هنروتجربه اکران شوند و با توجه به بودجه کمی که برایش صرف شده قطعا بازگشت بودجه خواهد داشت».

در ادامه بهروز بادروج مدیر فیلم‌برداری درباره نحوه همکاری با کارگردان این فیلم توضیح داد:«از ابتدا درباره همه مسائل با علی درخشنده صحبت کرده بودم، آنچه که برایمان اهمیت داشت فضای سردی بود که باید بر فیلم حاکم می‌شد و کاری که باید انجام می‌شد تا مخاطب با فیلم‌نامه همراه شود، پس فضای سرد را به سمت رنگ کرم و قهوه‌ای بردیم. از طراح صحنه سپاسگذارم که شرایطی را به اتفاق هم به وجود آوردیم که به فیلم کنونی رسیدیم. خوشحالم در این فیلم حضور داشتم، کار کردن در کنار درخشنده لذت‌بخش بود و دلیل اصلی‌اش کار تیمی خوب بود».

علی درخشنده درباره همکاری‌اش با سعید آرمند و سینوهه دانشمند گفت: «افتخار همکاری با سعید آرمند را داشتم، از تیپ او خوشم می‌آید و همیشه دوست داشتم در فیلمم حضور داشته باشد. او مدرس بازیگری است. به کسی نیاز داشتم که به خوبی شب‌نامه‌های فیلم را بخواند و بر آن‌ها مسلط باشد. همچنین سینوهه دانشمند درک و آگاهی از کاری که می‌خواستم انجام بدهم داشت و از روز اول ارتباط خوبی با او کردم».

سعید آرمند هم در ادامه این نشست درباره بازی‌اش در این فیلم گفت: «در مقام بازیگر حرفی ندارم که بزنم. روز اولی که درخشنده از من خواست بازی کنم بدون هیچ پرسشی در فیلم او بازی کردم. فیلم‌های زیادی با بودجه‌های میلیاردی ساخته می‌شوند و کسی سوالی از گیشه آن نمی‌پرسد اما فیلم‌های مستقلی که به سختی بودجه آن‌ها جمع می‌شود همیشه هزاران سوال و اعتقاد درباره آن‌ها وجود دارد».

ندا جبرائیلی نیز درباره نقش خود در فیلم «دشمنان» توضیح داد: «این نقش از شخصیت اصلی‌ام دور بود.معمولا در فیلم‌های ایرانی رابطه دختر و مادر بسیار عاطفی نشان داده می‌شود و به باقی ابعاد این رابطه پرداخته نمی‌شود برای همین بازی در این فیلم و نقش را دوست داشتم».

در بخشی از این نشست زهره صمدی طراح چهره‌پردازی فیلم هم با تاکید بر این نکته که سعی داشته، چهره‌پردازی شخصیت‌ها متناسب و رئال باشد،عنوان کرد:« چهره‌پردازی باید به طراحی شخصیت در فیلم کمک کند تا خروجی درست داشته باشیم. من هم تلاش کردم در این فیلم ضمن تعامل و همفکری با دیگر عوامل فیلم،گریمی منتاسب داشته باشیم. در این کار همه بازیگران اجازه دادند کارهای لازم انجام شود».

در پایان این نشست، نغمه دانش مدیر روابط عمومی موسسه هنروتجربه که از حاضرین در این جلسه بود، با توجه به اشاراتی که تعدادی از رسانه‌ها در ارتباط با آثار اکران شده در هنروتجربه و تاکید بر عدم فروش آن‌ها منتشر می‌کنند، توضیحاتی را عنوان کرد:«تقویت این بحث که فیلم‌های اکران شده در هنروتجربه، به طور قطع در گیشه شکست می‌خورند و فروشی نخواهند داشت،توسط برخی رسانه‌ها با توجه به محدودیت‌های هنروتجربه،کمی بی‌انصافی است. در حالی که طی سال‌های فعالیت این موسسه، فیلم‌هایی چون «پرویز» به کارگردانی مجید برزگر در آن اکران و به فروش خیلی خوبی دست یافته‌اند.از سویی دیگر مخاطبان فیلم‌های این گروه با توجه به سالن‌های محدود آن با دشواری وقت خودشان را تنظیم و به دیدن فیلم‌ها می‌روند و این پیش‌بینی‌ها بی‌انصافی در حق این بخش از مخاطبان است».

این صحبت‌ها با تایید عوامل فیلم «دشمنان» روبه‌رو شد و مجید برزگر درباره فروش فیلم «پرویز» تاکید کرد که فروش این فیلم چند برابر هزینه آن بوده‌است.

برچسب‌ها: