چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
FA EN
«انگل» شگفتی‌ساز شد/ دست خالی اسکورسیزی و سام مندس

اعلام برگزیدگان نودودومین دوره جوایز اسکار

«انگل» شگفتی‌ساز شد/ دست خالی اسکورسیزی و سام مندس

هنروتجربه: برای اولین فیلم بار در تاریخ جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار جایزه بهترین فیلم به یک فیلم خارجی‌ زبان تعلق گرفت.مراسم اعطای نود و دومین دوره جوایز اسکار دوشنبه(۲۱ بهمن/۱۰ فوریه) به‌وقت ایران در دالبی تیه‌تر در هالیوود، لس آنجلس، کالیفرنیا برگزار شد و برنده‌های ۲۴ بخش معرفی شدند.فیلم کره‌ای «انگل»به کارگردانی جون هو بونگ که شش نامزدی به دست آورده بود،موفق به دریافت چهار جایزه  بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم بلند بین‌المللی و بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی شد.فیلم جنگی «۱۹۱۷» که با توجه به جوایز متعدد آن در فصل جوایز، مدعی اصلی جوایز اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بود، در سه بخش بهترین فیلم‌برداری برای راجر دیکنز، بهترین جلوه‌های تصویری و بهترین صداگذاری اسکار گرفت و سام مندس از اسکار بی نصیب ماند.

«جوکر» به کارگردانی تاد فیلیپس هم  با ۱۱ نامزدی  در دو بخش بازیگر مرد برای واکین فینیکس و بهترین موسیقی برای هیلدور گودنادوتیر آهنگساز ایسلندی برنده شد.

براد پیت هم توانست اسکار بهترین بازیگر مرد مکمل را برای «روزی روزگاری در هالیوود» به کارگردانی کوئنتین تارانتینو دریافت کند. «ایرلندی» اسکورسیزی  با وجود ۱۰ نامزدی از اسکار هم دست خالی ماند.

اسکار بهترین مستند بلند هم به «کارخانه آمریکایی» به کارگردانی مشترک  استیون بوگنار، جولیا ریشرت و جف رایکرت تعلق گرفت.

برگزیدگان نود و دومین دوره جوایز اسکار 

بهترین فیلم: «انگل»

بهترین کارگردانی: جون هوبونگ  «انگل»

بهترین بازیگر مرد: واکین فینیکس، «جوکر»

بهترین بازیگر زن: رنی زلوگر، «جودی»

بهترین بازیگر مرد مکمل: برد پیت، «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین بازیگر زن مکمل: لورا درن، «داستان ازدواج»

بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی: «انگل» جون هوبونگ  و هان جین وون

بهترین فیلم‌نامه اقتباسی: «جوجو خرگوش» تایکا وایتیتی

بهترین فیلم بلند بین‌المللی: «انگل»،  جون هو بونگ(کره جنوبی)

بهترین مستند بلند: «کارخانه آمریکایی» استیون بوگنار، جولیا ریشرت و جف رایکرت

بهترین فیلم بلند انیمیشن: «داستان اسباب‌بازی ۴» جاش کولی، جوناس ریورا و مارک نیلسن (پیکسار)

بهترین فیلم‌برداری: «۱۹۱۷» راجر دیکنز

بهترین موسیقی: «جوکر»هیلدور گودنادوتیر

بهترین تدوین: «فورد در برابر فراری» اندرو باکلند و مایکل مکاسکر

بهترین طراحی صحنه: «روزی روزگاری در هالیوود» باربارا لینگ و نانسی هیگ

بهترین طراحی لباس: «زنان کوچک» جاکلین دوران

بهترین چهره‌پردازی و مو: «خبر تکان‌دهنده» کازو هیرو، آنی مورگان و ویوین بیکر

بهترین ترانه: «دوباره خودم را دوست خواهم داشت» از فیلم «راکت‌من» موسیقی از التون جان

بهترین جلوه‌های تصویری: «۱۹۱۷» گیوم روشرون، گرگ باتلر و دامینیک توهی

بهترین تدوین صدا: «فورد در برابر فراری» دانلد سیلوستر

بهترین صداگذاری: «۱۹۱۷» مارک تیلور و استیوارت ویلسن

بهترین فیلم کوتاه زنده: «پنجره همسایه» مارشال کوری

بهترین مستند کوتاه: «یادگیری اسکیت‌بازی در یک منطقه جنگی (اگر یک دختری)» کارول دیسینگر و النا آندریشوا

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن: «عشق مو» متیو ای. چری و کارن روپرت تولیور

 

برچسب‌ها:

*

code