هنروتجربه:مراسم اختتامیه سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر پیش از اعلام نام برگزیدگان بخش سودای سیمرغ، با صحبت‌های شهردار تهران و تجلیل از فریدون جیرانی همراه بود.

پیروز حناچی شهردار تهران در ادامه مراسم به‌عنوان حامی مالی جشنواره روی صحنه حاضر شد و گفت:« پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریک می‌گویم. در ادامه شهادت سردار دل‌ها و درگذشتگان هواپیمای اوکراینی را تسلیت می‌گویم.این سرزمین روزهای سختی را پشت سر گذاشته است، خرسندم که در جمع شما حضور دارم و این فرصت را پیدا کردم به‌عنوان نماینده مردم درباره مسایل روز صحبت کنیم. ایام انقلاب از این جهت اهمیت دارد که آرمان‌های آن زمان را به ما یادآوری می‌کند. همبستگی در عین تفاوت‌ها، بهره‌مندی از عدالت و … از اهداف انقلاب بود. ما برای ادامه این راه نیازمند گفت‌وگوی مداوم هستیم و جشنواره فیلم فجر را بخشی از این گفت‌وگوی مداوم می‌بینیم وظیفه ماست که فضایی را برای این اتفاق فراهم آوریم.اگر سینمای ایران در جهان حرفی برای گفتن دارد نتیجه استمرار این حرکت است. ما به عنوان شهرداری تهران وظیفه خود می‌دانیم از این فضا حمایت کنیم و آنچه در اختیار داریم در اختیار هنرمندان قرار دهیم تا این رقابت به خوبی برگزار شود».

او در پایان صحبت‌هایش ابراز امیدواری کرد:«با افزایش آگاهی‌های مردم می‌توانیم شهری بهتر داشته باشیم.‌ هنر بهترین وسیله برای آگاهی دادن است. امیدوارم این جشنواره امکانات را فراهم کند و تمرینی برای گفتگو باشد. امیدوارم جشنواره امسال و تلاش همکاران من مقبول اهل هنر باشد».

در ادامه این مراسم غلامرضا موسوی و مهدی صباغ‌زاده برای بزرگداشت فریدون جیرانی به روی صحنه آمدند.

موسوی که سابقه همکاری هم در مطبوعات و هم در سینما با جیرانی دارد،صحبت کردن درباره او را هم سهل و ممتنع و هم دشوار عنوان کرد:«او در رشته‌های مختلف کارکرده و بدون تعارف خطاب به او ترجیح می‌دهیم که استاد صدایش بزنیم.او فقط یک کارگردان،فیلم‌نامه نویس و مجری خوب نیست او یک انسان خوب است.جیرانی ویروس سینما را در مشهد پخش کرد و بسیاری از ما که در جوانی در تئاتر فعال بودیم سینما را جدی گرفتیم.او انواع فیلم‌هر امی‌بیند و یک معلم است».

مهدی صباغ‌زاده هم در سخنانی کوتاه و با ذکر خاطراتی برای جیرانی آرزوی سلامتی کرد:« آرزوی سلامتی می کنم برای جناب جیرانی. من سینمایم را مدیون آقای جیرانی هستم. با یک فیلم کوتاه با ایشان آشنا شدم. سال ها در کنارشان کار کرده‌ام و آموخته‌ام».

فریدون جیرانی هم به روی صحنه آمد و جایزه خود را دریافت کرد و در سخنان کوتاهی گفت: «برای اینکه خسته تان نکنم فقط تشکر می کنم از این مراسم و بزرگداشت».