هنروتجربه:مراسم اختتامیه سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر با حضور  با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، جمعی از سینماگران دوشنبه ۲۲ بهمن در سالن برج میلاد برگزار شد.

اجرای  مراسم را همانند دوره گذشته جضنواره فیلم فجر محمدرضا شهیدی فرد بر عهده داشت.او در صحبت‌هایی با نام بردن از چند اثر جشنواره فیلم فجر گفت:« امروز چهلمین روز شهادت سردارقاسم سلیمانی است؛ اتفاقی که جمع شورانگیزی را به وجود آورد. متاسفانه در ادامه هواپیمای اوکراینی سقوط کرد و شرایط ملتهبی را به وجود آورد و مردم منتقد شدند. بعضی فکر کردند شاید با قدری فاصله صدای بهتری از مردم می شنوند اما بقیه تصمیم گرفتند که در روزهای طلایی سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر حضور یابند. ابراهیم حاتمی کیا با فیلم خود نمایانگر خروج مردم سرزمین شد و در روز صفرِ ملکان توانایی و قدرت مردم را دیدیم. آقای مجید مجیدی به ما یادآوری کرد به سودای گنج های دروغین از گنج های مردم این سرزمین غفلت نورزیم».

او در ادامه از ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره فیلم فجر دعوت به صحبت کرد. داروغه زاده ضمن تشکر از همراهان جشنواره و مردم هنردوست و هنرمندان عنوان کرد:« یاد و نام قهرمانان دلاور و شهدای دفاع مقدس به ویژه حاج قاسم سلیمانی که جشنواره سی‌وهشتم با نام او عطرآگین شده است را گرامی می‌داریم و برای خانواده‌های داغدار حوادث اخیر صبر آرزو می‌کنم».

او افزود:«جشنواره فیلم فجر یکی از مهم‌ترین آئین‌هایی است که هر ساله ما را کنار هم جمع می‌کند تا با ابزار سینما در کنار هم دیدن و شنیدن را تمرین کنیم.فیلم‌سازان مختلف با نگاه‌ها و جریان‌های فکری متنوع به بیان نظرات خود از قاب فیلم و سینما می‌پردازند و پس از آن گفتگوهای نقادانه در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و تخصصی سینما در رسانه‌های مختلف آغاز می‌شود و گفت‌وگو، شنیدن، خواندن و دیدن آغازی است برای با هم بودن بیشتر و فهم بهتر جهان پیرامون و درک بهتر موقعیت‌های به ظاهر متفاوتی که افراد جامعه در آن قرار دارند و اگر این مهم به درستی اتفاق بیفتد توسعه در بستر این همدلی و هم‌زبانی و درک مشترک آغاز خواهد شد.جشنواره فیلم فجر مانند هر عیدانه دیگری این امکان را ایجاد می‌کند تا تمام اعضای یک خانواده در یک زمان و مکان خاص در یک گردهمایی بزرگ دور هم جمع بشوند برای اینکه همدیگر را بهتر ببیند، بشوند و درک کنند و البته این هم‌نشینی اهالی خانواده سینما در روزهای برگزاری جشنواره فیلم فجر باعث یک خیزش بزرگ مردمی در کل کشور می‌شود.مردمی که با شور و شوق اتفاقات این رویداد بزرگ فرهنگی را دنبال می‌کنند و در یک آئین ملی سهیم می‌شوند. جریان تازه‌ای از زندگی در جامعه شکل می‌گیرد، استقبال گروه‌های مختلف جامعه برای تماشای فیلم‌ها در کنار هم و باهم.جامعه همیشه به اتفاقات و آئین‌هایی نیاز دارد تا دوباره کنار هم بودن را تمرین کنند، شکاف‌های اجتماعی را ترمیم کند و به آینده بهتر امیدوار شود.با سینما می‌توانیم در کنار هم بودن را تجربه کنیم و امیدوار باشیم در فردای این کنار هم بودن به سوی توسعه و آینده‌ای بهتر حرکت کنیم».

در این بخش از مراسم جوایز بخش تبلیغات سینمای ایران با حضور داوران این بخش به برگزیدگان اهدا شد.

سیمرغ بهترین عکس به مریم تخت کشیان برای فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» رسید.

سیمرغ بهترین پوستر  هم به محمد تقی‌پور برای طراحی پوستر فیلم سینمایی «۲۳ نفر» تعلق گرفت.

امید میرزایی سازنده آنونس فیلم سینمایی «شاه‌کش» هم سیمرغ بلورین بهترین آنونس جشنواره را از آن خود کرد.

در بخش بعدی نوبت به اهدای جوایز فیلم‌های کوتاه، مستند و بخش نگاه نو رسید.

داوران این بخش مهدی جعفری، مصطفی رزاق کریمی، هادی مقدم دوست، روح الله حجازی و فرشته طایرپور روی صحنه آمدند و برگزیدگان را اعلام کردند.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه داستانی به سعید نجاتی برای فیلم «دابر» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند هم به مستند«جایی برای فرشته‌ها نیست» به کارگردانی سام کلانتری رسید و تهیه‌کنندگی محمد شکیبا نیا و محسن شاه‌محمد میراب رسید.سام کلانتری و محمد شکیبا نیا برای دریافت جایزه خود به روی صحنه آمدند.

سام کلانتری گفت: «در دوره بیست و هفتم جشنواره فیلم فجر، مجید برزگر کارگردان اختتامیه بود، شغل من این بود که به نامزدها زنگ بزنم. از همان روز به سیمرغ گرفتن امید داشتم و امروز اینجا هستم و سیمرغ در دستان من است. ما هنرمندان وظیفه‌مان امید دادن و تزریق آن به جامعه است».

برای بخش نگاه نو هم ابتدا کلیپ معرفی ده فیلم این بخش به نمایش در آمد و پس از آن سیمرغ بلورین به سعید ملکان کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «روزصفر» رسید.

 

 

برچسب‌ها: