هنروتجربه: فیلم سینمایی «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو پس از کسب ۴ جایزه اصلی مراسم اسکار ۲۰۲۰ به رکورد تازه‌ای در گیشه رسید.

«انگل» در تعطیلات آخر هفته گذشته ۵.۵ میلیون دلار فروخت که به معنی افزایش ۲۳۴ درصدی فروش بلیت آن پس از اسکار است. این فیلم بزرگ‌ترین موفقیت فروش برای یک فیلم را پس از کسب اسکار در یک دهه اخیر رقم زد و این رکورد را به نام خودش ثبت کرد.

«انگل» تاکنون بیش از ۴۴ میلیون دلار در آمریکا فروخته که رقمی فو‌ق‌العاده برای یک فیلم خارجی به حساب می‌آید.این فیلم ۱۲.۷ میلیون دلار نیز در همین آخر هفته در بازار خارج از آمریکا فروش داشته و در مجموع در سراسر جهان تاکنون ۲۰۴  میلیون دلار فروخته است.

این ارقام فروش «انگل» در حالی است که فیلم از حدود یک ماه پیش در شبکه نمایش خانگی هم عرضه شده (سوای این‌که نسخه‌های غیررسمی آن ماه‌هاست در اختیار همه هست) و این موضوع گویای اهمیت دیدن فیلم روی پرده نقره‌ای برای سینمادوستان واقعی است (و البته آن‌هایی که چنین امکانی دارند!). با همه این حرف‌ها، کمپانی «نئون» پس از موفقیت در اسکار تعداد سالن‌های نمایش‌دهنده «انگل» را به ۲۰۰۱ سالن در آمریکای شمالی رساند که پس از «شور کونگ‌فو» / Kung Fu Hustle محصول ۲۰۰۴ با ۲۵۰۳ سالن، بالاترین افزایش تعداد سالن برای یک فیلم خارجی‌زبان به شمار می‌رود.

«انگل» نخستین فیلم غیرانگلیسی زبان در تاریخ اسکار است که موفق شد جایزه بهترین فیلم سال را دریافت کند و علاوه بر آن جایزه بهترین فیلمنامه اوریجینال، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم بین‌المللی را هم به خود اختصاص داد.

ورایتی