هنروتجربه: هفدهمین دوره‌ نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر از دوم تا بیست‌‌وسوم اسفندماه ۱۳۹۸ در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم، در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود و نشست خبری هفدهمین نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر صبح امروز سه‌شنبه ٢٩بهمن‌ماه در تالار امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

ادامه حیات جشن تصویر سال در پی روزهای تلخ گذشته
در ابتدای نشست خبری، سیف الله صمدیان؛ دبیر هفدهمین دوره نمایشگاه گفت: «شروع این جشن برای ما شیرین بود زیرا جایی برای گردهمایی جوانان به دور از سیاست زدگی بوده و است تا آرامش فکری را تجربه کنند و امروز که به عدد ۱۷ رسیده زمان زیادی طی شده و در این سال ها شرایط خاصی هم داشته است. امسال هم شرایط خاصی داشتیم؛ سال تلخی که اصلا معمولی نبود، ولی این دوره را به دلایل مشخص در زمان خودش برگزار می‌کنیم».

صمدیان گفت: «این رویداد از ۲ تا ۲۳ اسفند درخانه همیشگی تصویر سال یعنی خانه هنرمندان برگزار می‌شود و قرار است مراسم افتتاحیه ساعت ۱۷ دوم اسفندماه در بخش آزاد و بخش مسابقه جوانان زیر ۲۵ سال برگزار شود».

نمایش آثار کیارستمی، عیاری و نادری در بخش «۴۰ سال تهران»
این هنرمند عکاس بخش ویژه این دوره را بخش «۴۰ سال تهران» ذکر کرد و گفت: «این بخش با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می‌شود که شامل بخش های عکس، پوستر، کارتون و کاریکاتور و فیلم است و بهترین تصاویر از اولین روزهای انقلاب تا امروز را دربرمی‌گیرد».

او افزود: «بخش فیلم «۴۰ سال تهران» نیز شامل همه فیلم‌های مستندی است که درباره تهران و یا به خاطر تهران ساخته شده است که این فیلم‌ها شامل «جستجوی یک» امیر نادری درباره قربانیان روزهای انقلاب تا فیلم کیانوش عیاری و فیلم «طرح ترافیک» عباس کیارستمی  و … می‌شود که بسیاری از این فیلم ها نیز صاحب جوایزی در سطح ملی و بین المللی شده اند».

اولین نمایش جهانی فیلم «سوهانک»؛ اثری دیده نشده از عباس کیارستمی
دبیر جشن تصویر سال ضمن اشاره به بخش بخش «۴۰ سال تهران» و همکاری با سازمان زیباسازی شهرداری تهران در برگزاری آن گفت: «شگفتانه امسال جشن تصویر سال نمایش فیلمی از عباس کیارستمی است. فیلم «سوهانک» فیلمی است که عباس کیارستمی به عنوان بازیگر همه نقش‌های فیلم «طعم گیلاس» را بازی کرده و بهمن کیارستمی هم فیلمبرداری آن فیلم را برعهده داشته است. این فیلم  ۷۰ دقیقه و به صورت راش و بدون تدوین است که جذابیت‌های خاص خودش را دارد و اولین نمایش جهانی این فیلم در جشنواره تصویر سال خواهد بود چرا که قرار است این فیلم به مناسبت بزرگداشت عباس کیارستمی در بهار سال ۲۰۲۰ در ژرژپمپیدو پاریس نیز به نمایش گذاشته شود».

 افتتاحیه با نمایش «آتابای»
صمدیان در ادامه درباره برنامه های بخش افتتاحیه بیان کرد: «مراسم افتتاحیه بدون هیچ برنامه خاصی سات ۱۷ روز دوم اسفندماه شروع می‌شود و ساعت ۱۹ فیلم ویژه منتخب این دوره را از فیلم های جشنواره سی و هشتم فیلم فجر به نمایش خواهیم گذاشت که این فیلم «آتابای» ساخته نیکی کریمی است و آن روز کارگردان و دیگر عوامل این فیلم هم در این مراسم حضور دارند».

دبیر جشنواره تصویر سال داوران بخش فیلم این رویداد را نیز شامل رخشان بنی اعتماد، مرتضی پورصمدی و مهرداد اسکویی برشمرد و گفت: «در بخش فیلم‌های «۴۰ سال تهران» نیز احمدمحیط طباطبایی و علیرضا قاسم خان به جمع داوران اضافه می‌شوند. هیات انتخاب فیلم‌ها را نیز پیروز کلانتری، ساعد نیک ذات، فائزه عزیزخانی تشکیل می‌دهند».

این عکاس و فیلم‌ساز همچنین یادآور شد: «در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران آثار بخش آزاد و بخش جوانان زیر ۲۵ سال در جشنواره فیلم تصویر به نمایش درمی‌آید و در سالن استاد ناصری این مجموعه نیز آثار بخش «۴۰ سال تهران» و بخش «جشنواره جشنواره‌ها» را که شامل بهترین فیلم‌های جشنواره‌های مختلف سینماحقیقت، فیلم کوتاه تهران، جشنواره فیلم فجر و … است به نمایش گذاشته می‌شود».

این هنرمند در ادامه درباره تعداد آثاربخش فیلم گفت: «در بخش فیلم‌های این جشنواره نیز از ۳۱۲ فیلم ارسال شده، ۱۳۵ فیلم منتخب به نمایش درمی‌آید و در بخش «۴۰ سال تهران» نیز ۳۰ فیلم روی پرده می‌رود که در مجموع از بین ۱۵۶ فیلم، ۶۱ فیلم به جشنواره راه یافته است».

دبیر جشن تصویر سال به گرانی کاغذ اشاره کرد و گفت که با وجود همه مشکلات کتاب آثار برگزیده برگزیده های ۱۰ سال اخیر را در بخش جوانان زیر ۲۵ سال به چاپ رسیده و روز جمعه رونمایی می‌شود و شامل ۲۵ درصد تخفیف خرید است.

سیف الله صمدیان در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: «این رویداد بدون هیچ گونه بودجه دولتی هر ساله برگزار می‌شود و فقط از حمایت معنوی و گاهی مالی بخش خصوصی بهره مند می‌شویم که در این دوره نیز با وجود این شرایط همچنان مهمترین حامی ما خانه هنرمندان ایران است که مکان برگزاری این رویداد را به ما اختصاص می‌دهد و سازمان زیباسازی شهر تهران نیز در بخش آثار «۴۰ سال تهران» از ما حمایت کرده است. این رویداد بدون هیچ جناح بندی سیاسی و با حضور هنرمندانی از جناح های مختلف هر دوره برگزار می‌شود، کسانی که شاید همدیگر را قبول نداشته باشند، اما این رویداد را قبول دارند و برای حضور در این رویداد کنار هم قرار می‌گیرند».

هفدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر ۲ اسفندماه ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان ایران آغاز به کار می‌کند و تا ۲۳ اسفندماه ادامه دارد.