هنر و تجربه: مسئولان جشنواره فیلم کن ۲۰۲۰ که از ۱۲ تا ۲۳ مه (۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۳۹۹) برپا خواهد شد، برای دومین بار در تاریخ برگزاری این رویداد، اسامی هیأت انتخاب‌شان را برملا کردند.

جشنواره کن سال گذشته برای نخستین بار دست به چنین اقدامی زد که شامل چهار زن می‌شد که امسال هم سه‌تای آن‌ها برگشته‌اند؛ و حالا این هیأت شامل پنج زن می‌شود که جشنواره دست به انتشار زندگی‌نامه‌شان هم زده است. تیئری فرمو (نماینده عمومی جشنواره)، کریستیان ژون (دستیار نماینده عمومی و مسئول بخش فیلم) و استیفِنی لامومه (مشاور هنری بخش فیلم و هیأت انتخاب) در بیانیه‌ای فهرست هیأت انتخاب را اعلام کردند.

جشنواره کن سال گذشته در ارائه فیلم‌هایی که کارگردانان زن ساخته‌اند گام بلندی رو به جلو برداشت (بر خلاف اغلب جشنواره‌ها و به‌خصوص ونیز) و مثلاً در بخش مسابقه اصلی، چهار فیلم از ۲۱ اثر انتخابی را زنان ساخته بودند. علاوه بر این، ماتی دیوپ نه‌فقط به اولین زن فیلم‌ساز سیه‌چرده‌ای بدل شد که در بخش رقابت اصلی فیلم داشت بلکه جایزه هیأت داوری جشنواره را هم برنده شد. بی‌تردید این نتیجه برنامه‌ریزی فرمو و دستیارانش است که می‌خواهند چنین پیشرفتی را در مهم‌ترین رویداد سینمایی جهان رقم بزنند و زنان سینماگر را مطمئن کنند که در کن جایی خواهند داشت.

هیأت انتخاب جشنواره کن عبارتند از: ویرژینی آپیو (ژورنالیست، مستندساز تلویزیونی و خبرنگار آرته)، پل گرنسارد (مترجم، فیلم‌ساز، برنامه‌ریز جشنواره و عکاس)، لوران ژاکوب (دستیار للوش، سوته، آنو و… تدوینگر و مسئول انتخاب آثار بخش سینه‌فونداسیون کن از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۹)، استیفنی لامومه (ژورنالیست، خبرنگار، منتقد، سردبیر مجله پریمیئر، برنامه‌ریز و…)، اریک لیبیو (مجری رادیو از ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۰، ژورنالیست، خبرنگار و دستیار سردبیر پریمیئر و… که این روزها کتابی درباره کلینت ایستوود می‌نویسد)، لوسیئن لوژِت (دکترای ادبیات تطبیقی، نویسنده، منتقد، سردبیر ماهنامه «ژون سینما» و…)، یوهانا نائون (فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده، نماینده کمپانی سینمایی تولید و پخش «سلولویید دریمز»، مشاور پروژه‌های سینمایی و…) و گیئمِت اودیسینو (ژورنالیست، منتقد، نویسنده، سردبیر مهمان و…) و کارولین ووناک (ژورنالیست، منتقد، نویسنده و…)

  • ایندی‌وایر