هنروتجربه:پایگاه اینترنتی «راتن تومیتوز» ۱۰ فیلم برنده تاریخ اسکار خارجی را با بالاترین نمرات از سوی منتقدان سینمایی معرفی کرده‌است.

در این فهرست فیلم «اَنگل» به کارگردانی جون‌هو بونگ که امسال برنده اسکار بهترین فیلم خارجی و همچنین سه جایزه بهترین فیلم، کارگردانی و فیلم‌نامه اصلی شد در کنار فیلم «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی برنده اسکار خارجی ۲۰۱۲، هر دو با نمره ۹۹درصد از سوی منتقدان در رتبه سوم برندگان اسکار خارجی با بالاترین نمرات در سایت راتن تومیتوز قرار گرفته‌اند.

«فانی و الکساندر» به کارگردانی اینگمار برگمان کارگردان بزرگ سوئدی با نمره ۱۰۰درصد در این فهرست در رتبه نخست قرار گرفته است. این فیلم که با ۳۰۷ دقیقه یکی از طولانی‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما محسوب می‌شوند، سومین اسکار خارجی را در پنجاه و ششمین دوره جوایز اسکار برای برگمان پس از دو جایزه متوالی در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۶۱ به ارمغان آورد.

«روز به جای شب » از فرانسوا تروفو نیز با نمره کامل ۱۰۰درصد در کنار ساخته برگمن بالاترین نمرات را در میان برندگان اسکار خارجی تا به امروز کسب کرده است. اثر «روفو در سال ۱۹۴۷ برنده اسکار خارجی شد.

پس از دو فیلم آسیایی «اَنگل»جون‌هو بونگ و «جدایی نادر ازسیمین» اصغر فرهادی که هر کدام نمره ۹۹درصد را از سوی سایت راتن تومیتوز به خود اختصاص داده‌اند، فیلم اسپانیایی «همه چیز درباره مادرم» به کارگردانی پدرو آلمادوار و «جذابیت پنهان بورژوازی» از لوئیس بونوئل دیگر سینماگر مطرح اسپانیایی و همچنین «هشت و نیم» ساخته فدریکو فلینی کارگردان پرآوازه ایتالیایی توانسته‌اند نمره ۹۸درصد را از سوی منتقدان این سایت معتبر سینمایی کسب کنند.

«ببر خیزان اژدهای پنهان» ساخته آنگ لی که در سال ۲۰۰۰ در ده شاخه نامزد اسکار شد و در نهایت چهار جایزه از جمله بهترین فیلم خارجی را دریافت کرد نیز به همراه فیلم‌های «شب‌های کابیریا» برنده اسکار خارجی ۱۹۵۸ و «جاده» برنده اسکار ۱۹۵۶ هر دو از ساخته‌های فدریکو فلینی نیز هر کدام نمره ۹۷درصد درصد را از سایت راتن تومیتوز کسب کرده‌اند.

در وب‌گاه سینمایی راتن تومیتوز فیلم‌ها بر اساس نظرات منتقدان نمره از صفر تا ۱۰۰ درصد می‌گیرند و فیلم‌های خوب با گرفتن ۶۰ درصد یک گوجه فرنگیِ رسیده نام می‌گیرند و در غیر این صورت و درصد زیر ۶۰ درصد فیلم اصطلاحاً Rotten Tomato یا گوجه فرنگی گندیده نامیده می‌شود. بسیاری از منتقدین سینمایی سرشناس سینمایی نظیر «راجر ایبرت» در این وب‌گاه نقد می‌نوشتند.

منبع:ایسنا