هنروتجربه: مستند «شام آخر» به کارگردانی محمد قانع‌‌فرد از روز یکشنبه چهارم اسفند با برگزاری آیین دیدار اکران خود را در سینماهای هنروتجربه آغاز می‌کند.

آیین دیدار مستند «شام آخر» یکشنبه چهارم اسفند ساعت ۱۹:۳۰در موزه سینما با همراهی عوامل فیلم و سینماگران و اهالی رسانه برگزار می‌شود.

«شام آخر» اولین فیلم بلندی است که محمد قانع‌‌فرد نویسنده، کارگردان و تهیه کنندگی آن‌را برعهده دارد.این کارگردان فارغ‌التحصیل رشته سینما از دانشگاه هنر تهران است و فیلم‌های کوتاه و مستند زیادی را طی چند ساله اخیر تهیه کرده که از آن میان می‌توان به فیلم‌های «هوادار»، «جاده مرزی»، «روشنایی در پوتین»، «تو فقط مادر من باش»، «نامه های آبی»، «ویدئو چک» و «عملیات ۷۴۷» اشاره کرد. قانع‌فرد به تازگی اولین دوره جشنواره فیلم نوستالژیا را با حضور ۳۰ فیلم ایرانی در میلان ایتالیا برگزار کرد.

مستند «شام آخر» تاکنون موفق شده جایزه‌های مختلفی را دریافت کند. این فیلم برگزیده دهمین جشنواره سینما حقیقت، برگزیده سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فجر است و در جشنواره‌هایی در کلکته هند و روسیه و امریکا نیز جوایزی را دریافت کرده‌است.

مستند «شام آخر» روایت‌گر زندگی مسلمانان و مسیحیان در سوریه است:«روستای معلولا قدیمی‌ترین روستای مسیحی‌نشین منطقه بین‌النهرین است که در ۶۰ کیلومتری دمشق واقع شده و قدمت آن به چندهزار سال قبل می‌رسد. این روستا معماری فوق‌العاده‌ای دارد و خانه‌هایش غارمانند و در دل کوه بنا شده است. مردم این روستا به زبان آرامی که از کهن‌ترین زبان‌های موجود در دنیاست، سخن می‌گویند. هر سال از اقصی نقاط جهان افراد بسیاری برای دیدن این روستا و معماری آن و کلیساهای زیبایش به این منطقه سفر می‌کردند. این شهر زیبا و تاریخی و آثار تاریخی و گرانبهایش در جریان حمله مسلمان‌های افراطی از بین می‌رود و مردمان بی‌گناهی از زن و مرد و پیر و جوان به خاک و خون کشیده می‌شوند. در این میان ۱۲ راهبه نیز توسط همین افراد به گروگان گرفته می‌شوند…»

محمد قانع‌فرد در یادداشتی در باره این فیلم و مضمون آن می‌نویسد: «فیلم «شام آخر» با یک دنیا سختی و امید ساخته شده. با یک تلاش جمعی و با چنگ و دندان. بدون هیچ گونه حمایت دولتی و غیردولتی در ابتدا. برای انسانیت، برای پاسداشت انسانیت و آزادی…»

«شام آخر»/نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: محمد قانع فرد- راوی: ایمن قزوینی- تصویربرداران: مصطفی آقامحمدلو، محمد بهرامی نژاد، حسین کنیار، خالد الجبری- تدوین: محمود نوری، مائده رحمانی- مدیر تولید: مهدی پارسا، یوسف نجدی- صدابردار: عباس حیدر-تدارکات: حازم تقلا- تصحیح رنگ و جلوه های رایانه ای : حمیدرضا پروانه- دستیار کارگردان: یاسمن اکبرپور- مترجم: محمد دریب- پشتیبانی فنی: علیرضا تبریزی

برچسب‌ها: