هنروتجربه: مرتضی فرشباف کارگردان فیلم سینمایی «تومان» در گفت‌وگویی از اکران «تومان» در فرانسه و اکران عمومی آن در ایران گفت.

مرتضی فرشباف کارگردان فیلم سینمایی «تومان» که در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، درباره زمان نمایش این فیلم به خبرگزاری مهر گفت: «در حال حاضر به این فکر می‌کنیم که فیلم را دوباره تدوین کنیم یا نه، ولی با توجه با بازخوردهای مثبت «تومان» در جشنواره فیلم فجر در پی این هستیم که با یک پخش‌کننده در ایران برای نمایش عمومی آن به نتیجه برسیم با این وجود یک پخش کننده فرانسوی به نام «واید منیج‌منت» به توافق رسیده‌ایم تا «تومان» را در خارج از ایران هم اکران کنیم».

او افزود: «این پخش‌کننده فرانسوی، پیش از این کار پخش‌کنندگی فیلم «سوگ» را هم به عهده گرفته بود و ما سابقه همکاری با یکدیگر را داشته‌ایم از همین رو طبق این سابقه و اینکه «تومان» را خیلی دوست داشتند، حاضر به همکاری مجدد شدند. ضمن اینکه ما سعی می‌کنیم جزو فیلم‌های بخش دو هفته با کارگردانان در جشنواره کن هم باشیم. بعد از آن و در یک فاصله سه تا پنج ماهه «تومان» را در فرانسه به نمایش عمومی می‌گذاریم».

فرشباف بیان کرد: «برای پخش این فیلم در ایران هم در نظر داریم با یکی از دفاتر پخش که توانایی و امکانات لازم را دارند و می‌توانند از فیلم مراقبت کنند، به نتیجه برسیم. ضمن این‌که در نظر داریم نسخه بلندتر «تومان» را در گروه «هنروتجربه» به نمایش بگذاریم».

این کارگردان در پایان گفت: «در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که فیلم‌ها و صاحبانش زمانی را برای اکران عمومی انتخاب نمی‌کنند بلکه برای این امر انتخاب می‌شوند که دیگر فیلم‌سازان سعی می‌کنند فکری درباره این موضوع نداشته باشند. این مقوله به قدری پیچیده و هزارتوی اکران به قدری عجیب است که سعی می‌کنیم درباره اکران خیال‌پردازی نکنیم گویا نمایش عمومی فیلم‌ها مولفه‌هایی دارد که در کنترل ما نیست و شانس‌هایی دارد که باید سعی کنیم روی این شانس‌ها کار کنیم».

 

برچسب‌ها: