هنروتجربه: هفتادمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم برلین این روزها در حال برگزاری است.طی این چهار روز آثاری از بخش رقابتی این جشنواره به نمایش در آمده‌اند که تعدادی از آن‌ها طبق پیش بینی‌ها از رقبای اصلی خرس طلایی و نقره‌ای هستند.

 دومین روز جشنواره فیلم برلین(جمعه دوم اسفند/۲۱فوریه) فیلم ایتالیایی «پنهان ‌شده» به کارگردانی جورجو دیریتی و «مزاحم» ساخته ناتالیا متا تولید مشترک آرژانتین و مکزیک به نمایش درآمدند.در این میان اما نمایش یک فیلم با بازی جانی دپ توجه زیادی را به خود جلب کرد.«میناماتا» به کارگردانی اندرو لویتاس و با بازی جانی دپ در بخش نمایش‌های ویژه برلیناله روی پرده رفت. دپ در این فیلم که بر مبنای اتفاقاتی واقعی ساخته شده در نقش دبلیو یوجین اسمیت عکاس جنگ آمریکایی (۱۹۷۸-۱۹۱۸) ظاهر شده است که به ژاپن برمی‌گردد تا تأثیر ویرانگر مسمومیت جیوه در اجتماعات ساحلی را ثبت کند. اسمیت در زندگی شخصی نابغه‌ای فروپاشیده و معتاد به الکل بود.دپ که حضورش در برلین با استقبال فراوان رسانه‌ها روبرو شد، پیش از اولین نمایش این فیلم از مشکلات شخصی خود در ارتباط با الکل و مواد مخدر صحبت کرد.

از فیلم‌های جالب توجه دیگر می‌توان به انیمیشن «روبه‌جلو» (Onward) تازه‌ترین فیلم پیکسار اشاره کرد که برای اولین بار دردر بخش نمایش‌های ویژه برلیناله به روی پرده رفت. «روبه‌جلو» اولین فیلم بلند انیمیشن غیردنباله‌ای پیکسار بعد از «کوکو» ، تداعی گر حال و هوای مجموعه «هری پاتر» است.

مستند«شنا کردن تا وقتی دریا کبود شود» به کارگردانی جیا ژانگ‌ از چهره‌های سینمای مستقل چین هم از جمله آثار مورد توجه بود.در این مستند تاریخ چین از سال ۱۹۴۹ از نگاه چهار نویسنده از چهار نسل مختلف روایت شده است. فیلم شامل گزیده‌هایی از کتاب‌ها و مصاحبه‌های این نویسنده‌ها و متشکل از ۱۸ اپیزود کوتاه است.

سومین روز جشنواره برلین اما میزبان نمایش فیلم آمریکایی «اولین گاو» به کارگردانی کلی رایکارت  و «شوری اشک‌ها» ساخته فیلیپ گارل کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ۷۱ ساله فرانسوی بود.فیلم‌نامه «شوری اشک‌ها» را گارل با همکاری ژان-کلود کَریِر فیلم‌نامه‌نویس هم‌وطن خود نوشته است.

یکی از نمایندگان سینمای ایران در برلین ۲۰۲۰ هم در این روز به نمایش درآمد.«نامو (بیگانه)» نخستین تجربه کارگردانی نادر ساعی‌ور که در بخش جنبی فروم این رویداد سینمایی حضور دارد. این فیلم به تهیه‌کنندگی مستانه مهاجر و طهورا ابوالقاسمی و سرمایه‌گذاری نوید محمدزاده و پژمان بازغی تولید شده است.

هفتادمین جشنواره فیلم برلین ۲۰ فوریه تا ۱ مارس (۱ تا ۱۱ اسفند) برگزار می‌شود.

برچسب‌ها: