ماهنامه هنروتجربه-مینو خانی:شاعر، نوازنده گیتار و آهنگ‌ساز جنوبی، ابراهیم منصفی ملقب به رامی (۱۳۲۴ تا ۱۳۷۶) که در زمان حیات خود به اندازه کافی شناخته نشده بود، بهانه ساخت مستند «چی چکا»- به بندرعباسی به معنای قصه شب – شده که ضمن نگاه به زندگی شخصی و حرفه ای این هنرمند، بستری است برای معرفی فرهنگ مردم هرمزگان. شاید چون ابراهیم منصفی در اشعار و موسیقی‌اش زبان حال هم‌شهری ها و مردم هرمزگان بود.

رها فریدی، کارگردان این مستند، که خود از اهالی هرمزگان (بزرگ‌شده تهران) است، فرهنگ مردمش را می شناسد. برای همین تلاش کرده با ارائه مدارک و مستندات تصویری و مکتوب نشان دهد که اولاً، منصفی شایسته عنوان هنرمند، شاعر بوده است و این را با دست نوشته ها و مجموعه اشعارش که در موارد زیادی نقش نریشن فیلم را بازی می کند، نشان می دهد.

دوم، منصفی برآمده از فرهنگ هرمزگان است؛ زبان شعری.

سوم، منصفی بر جوانان هم‌نسل خود و نسل‌های بعد حتی تا امروز تاثیر گذاشته است. در سراسر این مستند جوانان گمنام جنوبی مقابل دوربین فریدی هستند که می نوازند و از تاثیر منصفی مبنی بر علاقه مندی شان به موسیقی، خصوصا ساز گیتار، و سبک منصفی می گویند. در این بین حتی خواننده های معروف جنوبی دیده می شوند که یا متاثر از منصفی بودند، یا باعث مطرح شدن او در محافل و موقعیت های بزرگ تر شدند.

چهارم، «چی‌چکا» سرشار از اسناد تصویری اعم از فیلم (حتی فیلم هایی که منصفی در دهه ۵۰ بازی کرده بود، یا فیلم هایی که با دوربین های خانگی به هر دلیلی شاهد و ناظر فعالیت های هنری منصفی و دوستانش بوده)، عکس (از دوران کودکی منصفی گرفته تا اجراهای مختلفی که منصفی با دوستان هم‌گروهش داشته)، یا شعرهای دست نوشته منصفی است که نقطه قوت مستند هم هستند. علاوه بر این ها، کارگردان توانسته دوستان و اعضای هم ‌گروه منصفی را پیدا کند و با آن‌ها به گفت وگو نشسته و سندیت و نشانه های اثبات هنرمندی منصفی را قوت داده است. دوستانش از اخلاق و منش منصفی می گویند که ردپای این وجوه نیز در اشعارش آمده، مثل این‌که بد‌قلقی هایی داشته و بیشتر دوست داشته تنها باشد.

از سوی دیگر، «چی چکا» پر است از تصاویری از شهر و خیابان های بندرعباس و نماهای مختلفی که در بعضی موارد باعث می شود مخاطب خط روایی داستان زندگی منصفی را از دست بدهد. مثل این‌که وقتی از شیعه و سنی بودن پدر و مادر منصفی می گوید، چندین نما از مساجد شیعی و سنی و توضیحاتی در خصوص این مساجد داده می شود و به نظر می رسد کارگردان علاقه‌مند به بازنمایی شهر زادگاهش (چیزی که فریدی در گفت وگوهایش بر آن اشاره داشته) است.

 

 

برچسب‌ها: