هنروتجربه: مجموعه «بی‌خانمان» / Stateless اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره برلین تجربه کرد که یک‌شنبه یازده اسفند به کارش پایان می‌دهد.

این مجموعه را – که کیت بلانشت یکی از خالقان آن است – «ای‌بی‌سی» استرالیا ساخته است و از اول مارس (یازده اسفند) نمایشش را در استرالیا آغاز می‌کند؛ اما حقوق پخش جهانی آن به نتفلیکس واگذار شده که اواخر سال میلادی جاری آن را عرضه می‌کند ولی هنوز تاریخ دقیقی را برای نمایشش اعلام نکرده است.

کیت بلانشت که به عنوان سفیر کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد هم فعالیت دارد، هفت سال را صرف ساخت این مجموعه کرده است؛ و در این راه که از سال ۲۰۱۳ آغاز شده، تونی آیرس و الیس مک‌کریدی همراهش بودند. این مجموعه اولین ایفای نقش اصلی بلانشت در تلویزیون است که البته اواخر امسال به‌نوعی هم‌زمان با سریال کوتاه «بانوی آمریکا» / Mrs. America محصول هولو عرضه خواهد شد.

بلانشت به تازگی در گفت‌وگویی با «ددلاین» به این موضوع اشاره کرده که تلویزیون رسانه تمام‌عیاری برای این سریال است چون مدت زمان زیاد و کافی را در اختیار شخصیت‌های متنوع آن قرار می‌دهد؛ و در خصوص اشاره عنوان سریال به بی‌خانمانی، آن را بیش‌تر شاعرانه و در باب تعلق نداشتن به جغرافیای خاصی تعبیر کرده است تا به مفهوم قانونی و فیزیکی‌اش. او در بخش دیگری از صحبت‌هایش چنین بر اهمیت تلویزیون به عنوان رسانه مناسب این محصول تأکید می‌کند: «این طور نبود که بگوییم می‌خواهیم یک سریال تلویزیونی بسازیم؛ ما به این نتیجه رسیدیم که این قالب درست و مناسب برای روایت داستان است».

  • ایندی‌وایر