هنروتجربه: «بینوایان» به کارگردانی لاد لی جایزه سزار بهترین فیلم را از آن خود کرد و «انگل» باز هم برنده بهترین فیلم خارجی شد.

مراسم چهل و پنجمین دوره جوایز سینمایی سزار موسوم به اسکار سینمای فرانسه در حالی برگزار شد که گروه‌های طرفدار حقوق زنان در اعتراض به نامزدی فیلم رومن پولانسکی در ۱۲ رشته، پیش از آغاز مراسم جلوی سالن محل برگزاری تجمع کرده‌بودند. این تجمع اما مانع از این نشد که « افسر و جاسوس» برنده سه جایزه از جمله بهترین کارگردانی شود. این فیلم علاوه بر جایزه بهترین کارگرانی، جایزه بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین طراحی لباس نیز شد. پولانسکی در مراسم حضور نداشت. او روز پنجشنبه اعلام کرده بود اگر به مراسم برود معترضان او را تکه‌تکه می‌کنند.

فیلم «بینوایان» به کارگردانی لاد لی که روایتی مدرن از رمان کلاسیک بینوایان است و نگاهی به زندگی در حومه پاریس دارد، جایزه سزار بهترین بازیگر مرد تازه‌کار را برای الکسیس ماننتی کسب کرد. این فیلم همچنین جایزه بهترین تدوین (برای فلورا وولپلی‌یر) و فیلم منتخب تماشاگران را از آن خود کرد. «بینوایان» درمجموع ۱۱ نامزدی کسب کرده بود.

در این دوره از جوایز انیمیشن «بدنم را از دست دادم» به کارگردانی ژرمی کلاپن جایزه بهترین انیمیشن و «ام» (M) به کارگردانی یولاند زوبرمن بهترین مستند شد.