هنروتجربه: کارگروه مدیریت ویروس کرونا در تولیدات صنعت فیلم ایران با انتشار اطلاعیه‌ای، اعلام وجود کرد.

 اطلاعیه این کارگروه که امروز ـ یکشنبه، ۱۸ اسفندماه ـ منتشر شده، به شرح زیر است:

با عنایت به حدوث شرایط اضطراری در بروز و شیوع ویروس خطرناک و مهلک کرونا در سطح جامعه و لزوم توجه و مراقبت صنوف از جان و سلامت اعضای خود که با توجه به شرایط حاکم بر پروژه‌های جاری در تولیدات صنعت فیلم ایران (سینما، تلویزیون، تبلیغات و …) در معرض خطر جدی ابتلا و شیوع این ویروس قرار دارند، روسای تعدادی از صنوف خانه سینما اقدام به تشکیل کارگروه مدیریت کرونا در تولیدات صنعت فیلم ایران از تاریخ ۸۸/۱۲/۱۷ کرده‌اند.

رئوس اهداف و وظایف این کارگروه به این شرح است:

پایش پروژه‌های جاری و جمع‌آوری اطلاعات میدانی.

تدوین دستورالعمل‌های مواجهه با شرایط بحران و اطلاع‌رسانی در خصوص مقررات تخصصی بهداشتی با توجه به شرایط ویژه محیط کار در مراحل تولید محصولات صنعت فیلم ایران.

مشاوره و نظارت بر روند رعایت مقررات ضروری برای پیشگیری از ابتلای اعضای گروه تولید به کرونا و انجام اقدامات فوری در صورت ابتلای فرد یا افراد گروه به این ویروس.

ارائه مشاوره به کلیه عوامل در زمینه امور قانونی و حقوقی مرتبط با شرایط بحران (فورس ماژور)

کمک به پیگیری شرایط و نحوه رسیدگی به وضعیت مبتلایان احتمالی اعضای صنوف

امید است این کارگروه با حمایت‌های دلسوزانه مسئولان با درایت خانه سینما و بدنه صنعت فیلم ایران بتواند به شکلی سریع و موثر از بروز صدمات جبران‌ناپذیر ناشی از شرایط بحرانی جاری پیشگیری کند. بدیهی است اعضای این کارگروه همواره نگران جان و آسایش اعضای صنوف خانه سینما بوده و ضمن رعایت امانتداری، پذیرای هر گونه پیشنهاد، انتقاد یا اطلاعات مورد نیاز برای پیشگیری از وقوع لطمات جدی به خانواده بزرگ سینمای ایران است.

این اطلاعیه به امضای سینماگران زیر رسیده است:

سیدغلامرضا موسوی- شورای عالی تهیه کنندگان سینما/رضا درمیشیان – کانون کارگردانان سینمای ایران/تورج منصوری – انجمن مدیران فیلم برداری سینما/فاطمه معتمدآریا – انجمن بازیگران سینما/محمدرضا منصوری – انجمن مدیران تولید سینما/پویان کفیلی –  انجمن دستیاران فیلم برداران سینما/ایمان کرمیان- انجمن جلوه های ویژه میدانی سینما/امیرحسین قدسی- انجمن طراحان فیلم/دانش اقباشاوی –  انجمن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما

۲۴ پروژه تصویری در حال ساخت هستند / ۲ پروژه در وضعیت خطرناک

سخنگوی کارگروه مدیریت بحران کرونا در سینما با بیان این‌که ۲۴ پروژه تصویری در حال ساخت هستند، تاکید کرد: برای رعایت نکات بهداشتی و ایمنی در این پروژه‌ها با وزارتخانه‌های مرتبط مانند وزارت بهداشت، کار و سازمان سینمایی و صدا و سیما از طریق هیات‌مدیره خانه سینما در ارتباط بوده و خواهیم بود.

دانش اقباشاوی در گفت‌وگو با ایسنا توضیحاتی درباره شکل‌گیری این کارگروه ارائه کرد : از روز اول اسفند که درباره ویروس کرونا اعلام عمومی انجام شد، انجمن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما اولین اطلاعیه خود را همراه با توصیه‌های وزارت بهداشت به تمام اصناف سینمایی ابلاغ کرد.در ادامه با همکاری هیات‌مدیره خانه سینما و همراهی آقای همایون اسعدیان به عنوان رییس هیات‌مدیره این تشکل، اطلاعیه اول منتشر شد که طی آن پیشنهاد تعطیلی پروژه‌های تصویری برای رعایت نکات ایمنی و حفظ سلامت افراد حاضر در آن پروژه‌ها مطرح شد. سپس ۲۳ صنف سینمای ایران در نامه‌ای از هیات‌مدیره خانه سینما خواستار توقف پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت، کار و ارشاد (سازمان سینمایی) و صدا و سیما شدند.

او در ادامه گفت: در این اثنا ما به عنوان چند صنف خانه سینما به شکل خودجوش پروژه‌های مختلف را که در حال فیلمبرداری هستند، رصد کردیم و به جمع‌آوری اطلاعات آن‌ها پرداختیم و متوجه شدیم در حال حاضر ۲۷ پروژه در اقصی نقاط ایران در حال فیلم‌برداری هستند که سه پروژه به شکل داوطلبانه، فیلم‌برداری خود را لغو کردند ولی ۲۴ پروژه به شکل قطعی در حال کار هستند.

اقباشاوی خاطرنشان کرد: پیگیری‌های ما نشان می‌دهد برخی از پروژه‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند که جای خوشحالی دارد، ولی در این میان متاسفانه دو پروژه به لحاظ امنیت بهداشتی، به شدت وضعیت نگران‌کننده‌ای دارند و ما در هفته گذشته از طرف آقای موسوی، رییس شورای‌عالی تهیه‌کنندگان سینما و هیات‌مدیره خانه سینما به این پروژه‌ها تذکر جدی دادیم.

او با ابراز نگرانی از وضعیت این دو پروژه تاکید کرد: این پروژه‌ها شرایط خطرناکی دارند و این وضعیت خطرناک تنها به اعضای خانه سینما که درگیر آن‌ها هستند، محدود نمی‌شود، چراکه در این پروژه‌ها افراد دیگری نیز حضور دارند و علاوه بر این‌ها هر یک از این افراد با خانواده خود نیز در ارتباط هستند و رفت و آمدهای دیگری هم دارند و می‌بیینم که به‌راحتی می‌توانند ناقل ویروس باشند.

او ادامه داد: به همین دلیل با قبول زحمت و مسئولیت‌پذیری تعدادی از دوستان در بعضی از اصناف خانه سینما به شکل اضطراری کارگروه مدیریت بحران کرونا در سینما را تشکیل دادیم. در حال حاضر یکی از دوستان مشغول تهیه کتابچه‌ دستورالعمل‌های بهداشتی لازم برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در پروژه‌های تصویری است که تا یکی دو روز آینده به پایان می‌رسد.

اقباشاوی خاطرنشان کرد: تمام ارتباطات و تجربیات‌مان را به کار خواهیم بست تا اصول بهداشتی از سوی پروژه‌های مختلف تصویری رعایت شود.

او در پاسخ به پرسشی درباره قدرت اجرایی این کارگروه تصریح کرد: قدرت اجرایی‌مان را از خانه سینما و رایزنی‌های که با وزراتخانه‌های مرتبط همچون وزارت کار، بهداشت و ارشاد (سازمان سینمایی) و صدا و سیما و … انجام می‌دهیم، می‌گیریم و تمام تلاش‌مان را برای آگاهی و شفاف‌سازی درباره وضعیت بهداشت پروژه‌های تصویری به کار خواهیم بست.