هنروتجربه- فاطمه رستمی: مستند «بهارستان، خانه ملت» ساخته بابک بهداد در سال ۹۸ در گروه سینمایی هنر وتجربه اکران شد. این مستند به تاریخ جغرافیای سیاسی منطقه بهارستان که شامل باغ بهارستان و باغ نگارستان و باغ نظمیه و عمارت مسعودیه و مسجد و ساختمان سپهسالار و ساختمان ملیجک و بخش اصلی وقایع میدان بهارستان تا آغاز جنگ جهانی اول می‌پردازد. برای شنیدن صحبت‌های بابک بهداد درباره تجربه اکران فیلمش در هنروتجربه با او گفت‌وگو کردیم.این کارگردان ضمن ابراز رضایت از این تجربه، پیشنهادهایی را هم مطرح کرد.

بابک بهداد درمورد ویژگی‌های اکران در گروه سینمایی هنروتجربه و رضایت خود از این اتفاق گفت: «بعد از اینکه مستند «بهارستان، خانه ملت» به چند جشنواره رفت و جوایزی را هم به دست آورد، اکران در هنروتجربه اتفاق خیلی خوبی بود. بازه زمانی اکران فرصت مناسبی را فراهم کرد تا کسانی که دوست داشتند فیلم را ببینند، زمان کافی برای به سینما رفتن داشته باشند».

او افزود: «دانشگاه‌های مختلف درخواست تماشای فیلم را می‌کردند و هنروتجربه این امکان را فراهم کرد تا مخاطبان دانشگاهی هم با کیفیت سینما، فیلم را ببینند. معمولا دانشگاه‌ها کیفیت پخش خوبی ندارند، اما سینماهای هنروتجربه شرایط مناسبی را برای این قشر فراهم می‌کند که خیلی ارزشمند است».

هنروتجربه فضای خاص و حرف‌های مهمی برای گفتن دارد و باید حمایت شود تا در تربیت مخاطب هم سهم بسزایی داشته باشد

بهداد در ادامه با تاکید به اهمیت برگزاری جلسات نقد و بررسی برای آثار سینمایی گفت: «واکنش‌ها و نقدهای سازنده‌ای از مخاطبان در شهرهای مختلف دریافت کردم که بسیار مفید بود. منتقدان هم برای فیلم نقد می‌نوشتند و حتی دوستانی بودند که چندبار فیلم را می‌دیدند و تلفنی با هم در مورد کار صحبت می‌کردیم. خوشایندترین بخش جلسات نقد و بررسی این بود که به جز تهران در سایرشهرها هم این جلسات خیلی خوب و پربار برگزار می‌شد و این اتفاق به نظرم خیلی خوب است».

این مستندساز در ادامه در پاسخ به سوالی درمورد آمدن مخاطبان تازه به جمع تماشاگران سینمایی به واسطه هنروتجربه و تربیت مخاطب برای تماشای آثار تجربی و هنری توضیح داد: «فکر می‌کنم بهتر است از تجربه خودم در این مدت بگویم؛ به من گفته بودند که آنونس تلویزیونی دارم و حتی نامه‌اش را هم گرفتم، اما آن زمان دیگر بخشی از مدت زمان اکران فیلم من گذشته بود! شاید حالا که هنروتجربه بستری برای نمایش این نوع فیلم‌ها شده، بهتر است واحد تبلیغاتی داشته باشد و با برخی سازمان‌ها مثل تلویزیون یا شهرداری همکاری دوجانبه کنند و  به تبلیغ آثار مستند و تجربی بپردازند».

او ادامه داد: «فیلم سینمایی که در جشنواره فیلم فجر با ما جایزه دریافت کرد صدبرابر ما در سطح شهر تبلیغات داشت درحالی که «بهارستان، خانه ملت» عملا هیچ تبلیغی نداشت در حالی که این مستند فیلمی شهری و درمورد میدان بهارستان و مجلس بود که در سطح شهرمی‌توانستیم تبلیغات جذابی داشته باشیم که پای مخاطب را به سینما باز می‌کرد که با این سبک فیلم‌ها هم آشنا شود. اگر جایی مثل هنروتجربه که ما را حمایت می‌کند، در زمینه تبلیغات هم شرایط حمایتی داشت واقعا همه چیز بهتر می‌شد و واحد تولید یا تهیه کننده اثر می‌توانستند از این امکان بهره ببرند».

حالا که هنروتجربه بستری برای نمایش این نوع فیلم‌ها شده، بهتر است واحد تبلیغاتی داشته باشد و با برخی سازمان‌ها مثل تلویزیون یا شهرداری همکاری دوجانبه کنند و  به تبلیغ آثار مستند و تجربی بپردازند

بهداد گفت: «سعی کردم در زمینه تبلیغات کارهایم با افرادی همکاری کنم، اما بیشتر تبلیغ در فضای مجازی هست و طبیعتا هزینه‌های تبلیغ کم نیست. فکر می‌کنم مخاطب حق دارد با سینمای مستند و تجربی آشنا شود و مطمئنا تماشاگران علاقه‌مند به فیلم‌های خاص کم نیستند. در مقابل سینمای بدنه که متاسفانه از رسالت خودش عقب مانده است، هنروتجربه فضای خاص و حرف‌های مهمی برای گفتن دارد و باید حمایت شود تا در تربیت مخاطب هم سهم بسزایی داشته باشد».

این کارگردان در ادامه گفت: «این‌که هنروتجربه در نقاط مختلف شهر سالن دارد و برخی شهرستان‌ها هم دارای سالن‌هایی برای نمایش فیلم‌های هنری و تجربی اند، کمک می‌کند مخاطبان دسترسی بیشتری به این نوع فیلم‌ها داشته باشند. فکر می‌کنم اگر سانس‌های نمایش فیلم‌های هنروتجربه ای افزایش پیدا کند و در کنار آن تبلیغات حرفه‌ای داشته باشیم شاهد رشد خوبی از نظر مخاطبان این فیلم‌ها خواهیم بود و سطح رضایت فیلم‌سازان و تماشاگران این گروه بالاتر می‌رود».

در آخر بابک بهداد درمورد فعالیت‌هایش در ایام قرنطینه درپی شیوع کرونا و تازه‌ترین کار سینمایی اش گفت: «اصولا هنرمندان کارهای عقب افتاده زیادی دارند و من هم سعی می‌کنم فعلا این کارها را پیش ببرم. یک سری کارهای پژوهشی دارم که روی آن متمرکز شده ام و این زمان فرصت خوبی برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز است. در این روزها همه باید با هم همکاری کنیم و با اینکه نگرانم و دلم می‌خواهد کاری کنم، اما فعلا درخانه ماندن بهترین اقدام است. تاجایی که از سایر دوستان خبر دارم، می‌دانم که اکثر همکاران مستندساز و کارگردان هم همین کار را می‌کنند و منتظر هستیم با پایان این بحران فعالیت‌های‌مان را از سر بگیریم».

عکس:یاسمن ظهورطلب