هنروتجربه: «مولان» محصول جدید کمپانی «دیزنی» که نمایش افتتاحیه‌اش به خاطر شیوع کرونا به تعویق افتاده، گران‌ترین فیلم زنده‌ای است که تا امروز یک فیلم‌ساز زن کارگردانی کرده است.

البته دویست میلیون دلار فقط هزینه خالص تولید این فیلم حماسی است و هزینه‌های بازاریابی هم باقی مانده که معمولا روی بودجه رسمی حساب نمی‌شود و در حساب‌وکتاب استودیوها در نظر گرفته می‌شود. «مولان» را نیکی کارو نویسنده و کارگردان نیوزیلندی ساخته است که با درام‌های نامزد اسکار «وال‌سوار» / Whale Rider و «سرزمین شمالی» / North Country بیش‌تر شناخته می‌شود.

کارو در گفت‌وگویی تازه‌ای به این موضوع اشاره کرده است که موانعی در این پروژه داشت ولی بودجه یکی از آن‌ها نبود: «من مرعوب مسئولیتم در قبال داستان، استودیو و تماشاگران شده بودم، نه بودجه. هر فیلمی که ساختم، از جمله «وال‌سوار»، نگاه و تصوری داشتم که فراتر از بودجه‌ام بود. اما این بار همان بودجه‌ای در اختیارم قرار گرفت که اجازه می‌داد تصور کاملاً حماسی‌ام را پیاده کنم؛ و این کاملاً رضایت‌بخش بود.»

«مولان» قرار بود از ۲۷ مارس (هشتم فروردین) اکران شود که به تأخیر افتاده است. در واقع چنین فیلمی واقعا به یک اکران گسترده و تمام‌عیار نیاز دارد تا دست‌کم بتواند هزینه‌هایش را جبران کند و در این مسیر نمی‌تواند بازارهای مهم را نادیده بگیرد. پس مشخص نیست این وضعیت تا کی ادامه می‌یابد و زمینه اکران مناسب چنین فیلم‌هایی مهیا خواهد شد.

  • ایندی‌وایر
برچسب‌ها: