هنروتجربه: کاملا رایج است که فیلم‌سازی برای بازیگران و گروه تولیدش پیشنهادهای سینمایی داشته باشد و برای کسب آمادگی از آن‌ها بخواهد آثار سینمایی خاصی را ببینند.

در این خصوص، وقتی پای فیلم‌ساز منحصربه‌فرد و عجیب‌وغریبی مثل وس اندرسن به میان می‌آید، کنجکاوی‌ها بیش‌تر هم می‌شود و مثلاً سینمادوستان از خود می‌پرسند او برای ساخت اثر جدیدش «گزارش فرانسوی» / The French Dispatch دیدن چه فیلم‌ها و آثاری را به عواملش توصیه کرده است.

به گزارش «ایندی‌وایر» و طبق گفت‌وگوی اخیر همکار دیرینه اندرسن، رابرت یومن فیلم‌بردار، او برای ساخت این فیلم «بخشی از یک مجموعه جامع از دی‌وی‌دی‌ها، کتاب‌ها و مقاله‌های چاپ‌شده در نشریه‌ها» را برای عوامل تولیدش در نظر گرفت تا بهتر برای ساخت «گزارش فرانسوی» آماده شوند. یومن می‌گوید دیدن این فیلم‌ها پیش‌نیاز ساخت فیلم برای عوامل بود:

۱- زندگی‌ام برای «زیستن»/گذران زندگی / My Life to Live اثر ژان‌لوک گدار

۲و۳- فیلم‌های «شیاطین» / Diabolique و «بارانداز گلداسمیتس» / Quay of the Goldsmiths از آنری‌ژرژ کلوزو

۴- «سرای رامش» / Le Plaisir اثر ماکس افولس

۵- «چهارصد ضربه» اثر فرانسوا تروفو

علاوه بر این، یومن از افسون همکاری سینمایی با اندرسن می‌گوید که خیلی از سینماگران و بازیگران را مشتاق همکاری با او کرده است: «همکاری با وس فقط به آن‌چه سر صحنه روی می‌دهد ختم نمی‌شود و شما در واقع برای یکی از ماجراهای زندگی‌تان وارد پروژه می‌شوید؛ و اصلاً مهم نیست که در کشتی کوچکی در ایتالیا باشد یا قطاری در هند یا شهر کوچکی در فرانسه، این تجربه شما را در خود غوطه‌ور خواهد کرد… بارها شده که وس آن‌چه می‌خواهد را توضیح داده و من با خودم گفتم: این یکی واقعاً دشوار خواهد بود، اما در نهایت به‌نوعی از پس کار برآمدیم. مرحله فیلم‌برداری اصلاً راحت نیست اما در خصوص فیلم‌های وس فکر می‌کنم همه خودشان را بخشی از یک اتفاق ویژه می‌دانند».

هم‌چنان قرار است «گزارش فرانسوی» از ۲۴ ژوییه (سوم مرداد) روی پرده سینماها برود و تغییری در اکران اثر اندرسن اعلام نشده است. با وجود این، جشنواره فیلم کن اغلب پذیرای اولین نمایش جهانی آثار وس اندرسن بوده و حالا که به دلیل شیوع جهانی ویروس جدید کرونا همه رویدادها تعطیل یا به تعویق افتاده‌اند، باید منتظر ماند و دید کار اکران «گزارش فرانسوی» به کجا می‌کشد. شاید هم ناگهان با عرضه مجازی و آنلاین آن مواجه شدیم!

  • پلی‌لیست