هنروتجربه: یکی از پیامدهای فرعی شیوع کووید۱۹ ملالی است که گریبان‌گیر اغلب چهره‌های سرشناس شده است! کسانی که مثل همه ما این روزها را در قرنطینه‌های خانگی به‌سر می‌برند.

موسیقی‌دان‌ها در خانه‌های خود و به‌واسطه شبکه‌های اجتماعی دست به اجراهای بداهه می‌زنند و مجریان برنامه‌های گفت‌وگومحور با وب‌کم مصاحبه‌های خود را انجام می‌دهند؛ و ظاهراً در این میان، فیلم‌سازان بزرگ و تحسین‌شده، مثل دیوید فینچر، هم به صورت آنلاین مسترکلاس فیلم‌سازی می‌گذارند؛ کسی که می‌دانیم پس از سال‌ها درگیر فیلم سینمایی تازه‌اش شده است با عنوان «منک» / Mank که با حمایت نتفلیکس ساخته می‌شود.

فینچر به‌تازگی در همکاری با «مدرسه ملی سینما و تلویزیون» بریتانیا، با وب‌کم سراغ ۴۵۰ دانشجوی فیلم‌سازی این مدرسه رفت و یک مسترکلاس غافلگیرکننده فیلم‌سازی برای‌شان گذاشت. جان واردِل به عنوان مدیر مدرسه می‌گوید: «هفته سخت و دشواری بود و می‌خواستیم کاری کنیم که روحیه دانشجویان بالا برود. برای همین ترتیب این مسترکلاس را با دیوید فینچر افسانه‌ای دادیم».

فینچر که فیلم‌برداری «منک» را به پایان رسانده بود، با تصمیم نتفلیکس برای تعطیلی تمام پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی‌اش مواجه شد و برای همین وقت خالی پیدا کرد. پس بد نیست که باقی مدارس سینمایی هم از این فرصت استفاده کنند و نه‌فقط فینچر که از حضور سایر فیلم‌ُسازان نامی و بزرگ هم در این روزگار بهره ببرند.

  • پلی‌لیست