هنر و تجربه: گوندری هنرمند منحصربه‌فردی است، از آن‌هایی که صنعت سینما چندان تمایلی به پذیرش و سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های پرخطرش ندارد.

احتمالاً به همین دلیل میشل گوندری پس از ساخت بلاک‌باستری مثل «زنبور سبز» / The Green Hornet دیگر با استودیوها همکاری نکرد و دائم پروژه‌ای را دست نمی‌گیرد؛ و البته سبک و رویکرد منحصربه‌فردش در فیلم‌سازی توضیح خوبی است برای این‌که چرا اغلب زمانش در سال‌های اخیر را صرف ساخت یک انیمیشن برای دخترش کرده است.

گوندری در گفت‌وگوی تازه‌ای با نشریه فرانسوی «سوسایتی مگزین» گفته که شیوع جهانی کرونا تأثیری بر فعالیت‌های او نگذاشته است چون انیمیشنی که برای دخترش می‌سازد این روزها به اولویت اصلی او بدل شده است. شاید برای سینمادوستان کمی دیوانه‌وار به نظر برسد که گوندری به‌تنهایی روی پروژه‌ای کار می‌کند، ولی جالب است که این نخستین بار نیست که او چنین کاری می‌کند.

در واقع گوندری برای ساخت یک انیمیشن به گروه‌های بزرگی مثل پیکسار نیاز ندارد. او در سال ۲۰۱۳ فیلمی با عنوان «مرد قدبلند شاد است؟» / Is the Man Who Is Tall Happy? را عرضه کرد که یک مستند انیمیشن است درباره نوآم چامسکی که به‌تنهایی توسط او ساخته شده است. جدیدترین اثر گوندری سریال «شوخی» / Kidding است با بازی جیم کری. آخرین فیلم کارنامه او هم به سال ۲۰۱۵ برمی‌گردد با عنوان «میکروب و گازوئیل» / Microbe & Gasoline.

پلی‌لیست