هنر و تجربه: «ده سال با هایائو میازاکی» نام مستندی است که زندگی و فعالیت‌های چنددهه‌ای این فیلم‌ساز بزرگ را به تصویر کشیده است.

اگر شما هم در جست‌وجوی گریز از این روزها و شرایط کرونایی هستید استودیو جیبلی نیز به کمک آمده است. کمپانی ژاپنی «ان‌اچ‌کی» مستند جدید و چهارقسمتی «ده سال با هایائو میازاکی» / ۱۰ Years With Hayao Miyazaki را درباره استاد انیمیشن و یکی از بنیان‌گذاران جیبلی عرضه کرده که علاقه‌مندان می‌توانند آن را در لینک سایت «ایندی‌وایر» تماشا کنند.

این مستند که سال گذشته میلادی عرضه شد آثار میازاکی را از «همسایه‌ام توتورو» / My Neighbor Totoro و «شهر اشباح» / Spirited Away تا «پونیو» / Ponyo و «باد برمی‌خیزد» / The Wind Rises بررسی می‌کند. به‌علاوه جنبه‌هایی از زندگی شخصی میازاکی را به تصویر می‌کشد و پای صحبت‌ها و تأملاتش درباره پیری، رابطه با پسرش، فیلم‌ساز همقطارش گورو میازاکی و… نشسته است.

همان طور که می‌دانید میازاکی این روزها روی فیلم جدیدش کار می‌کند. او پس از ساخت «باد برمی‌خیزد» در سال ۲۰۱۳ اعلام بازنشستگی کرد ولی با فیلم کوتاه «چه‌طور زندگی می‌کنی؟» / How Do You Live? به عرصه تولید برگشت که آن را برای موزه جیبلی ساخت و سپس، تصمیم گرفت انیمیشن بلندی بر اساس آن بسازد.

  • ایندی‌وایر