هنروتجربه:فیلم کوتاه «مانیکور» از ۲۲ فروردین در سایت و اپلیکیشن  وُدیو به صورت آنلاین نمایش داده می‌شود.

فیلم کوتاه «مانیکور» به کارگردانی آرمان فیاض، از ۲۲ فروردین، در سایت و اپلیکیشن  وُدیو ( www.vodio.ir) به صورت آنلاین نمایش داده می‌شود.

«مانیکور» تاکنون در جشنواره‌های معتبر بین المللی از جمله تلوراید، ساندنس، ریودژانیرو، کیلیولند، پالم اسپرینگز، انکانترز حضور داشته‌ و جوایزی چون جایزه ویژه هیات داوران ریو دژانیرو برزیل، جایزه ویژه هیات داوران دراما یونان را کسب کرده است.

«مانیکور» که در بسته «بهاریه فیلم‌ کوتاه» هنروتجربه اکران شد، پنجمین تجربه کارگردانی آرمان فیاض است. داستان این فیلم در یک روستای کوچک می‌گذرد:«زمانی که زن جوانی دست به خود کشی می‌زند، رازی پس از مرگش هویدا می‌شود و اهالی متعصب روستا جنجال به پا می‌کنند».

آرمان فیاض در گفت‌وگویی با سایت هنروتجربه درباره لوکیشن فیلم و انتخاب بازیگران توضیح داده‌است:« لوکیشن باید برف‌گیر و دورافتاده بود و کمتر تمدن شهری در آن وجود داشت و بافت کاملا روستایی بیشتر بود. در کنار همه این خصوصیات، این روستا باید یک بقعه مذهبی هم پیشانی‌اش می‌داشت. تقریبا شاید حدود ۲۰۰ روستا را در اطراف دیلمان دیدم و در نهایت این روستا را انتخاب کردم، اگرچه در طراحی صحنه تغییراتی را در بقعه، غسالخانه و…انجام دادیم و از سال ۹۳ تا ۹۵ که فیلم‌نامه درحال تصحیح بود، انتخاب لوکیشن هم طول کشید و مدام در فصل‌های سرد سال سفر و حتی گاهی در جاده‌های برفی گیر کردم. بازیگر اصلی فیلم از ابتدا انتخاب و فیلم‌نامه براساس خصوصیات او نوشته شده بود، بنابراین پیداکردن بازیگران اصلی چالش خیلی سختی برایم نبود اما بقیه بازیگران را سعی کردم از کسانی انتخاب کنم که بومی هستند که آن‌ها هم صرفا افراد ساکن آن روستا نبودند بلکه از روستاهای اطراف بودند، بعضی از آن‍‌ها بازیگری یا سینما خوانده بودند و به لهجه گیلکی هم مسلط بود. در مورد بقیه بازیگران هم سعی کردم با تمرین و برداشت‌های زیاد به آنچه می‌خواهم برسم. خیلی زمان زیادی از من نگرفت و در این زمینه خوش شانس بودم.در واقع به‌غیر از سه چهار بازیگر اصلی بقیه از روستاهای اطراف بودند. اتوبوسی داشتیم که هر روز آن‌ها را از روستاهای اطراف جمع می‌کرد.یکی از دشواری‌هایمان هم این بود که چون آن‌ها با موضوع راکورد آشنا نبودند، باید آموزش می‌دادیم که با همین مدل مو یا همین میزان ته ریش در روز بعد به سر کار بیایند اما یک نکته هم وجود داشت و آن این‌که، بازیگران بومی خودشان بودند و همین نکته برایم خیلی مهم بود».

 

برچسب‌ها: